- Kada izgubite dijete, nikakve vas brojke više ne zanimaju – rekao je Đikić komentirajući današnju smrt 11-godišnjeg djeteta u Zagrebu. Dijete je, podsjetimo, preminulo od posljedica multisistemskog inflamatornog sindroma uzrokovanog virusom SARS-CoV-2.
Đikić je kazao kako multisistemski upalni sindrom nije jako rijedak.
- To nije tako rijetko. Preko 30 slučajeva sistemske upalne reakcije je bilo u Hrvatskoj, odnosno kada bolest izazvana koronavirusom pogađa sve organe u tijelu, a ne samo pluća. O tome se treba više pričati među pedijatrima – rekao je Đikić za N1.
Uspjeh u borbi protiv virusa u Hrvatskoj, a i drugim zemljama, najviše ovisi o pravilnoj komunikaciji i primjeni mjera, rekao je.
Ako nam se proširi broj zaraza novim sojevima, možemo imati još veći problem
- To je Hrvatska pokazala od polovice decembra. Pokazala je da do određene granice možemo kontrolirati virus. Naš je cilj da se spustimo na 50 zaraženih na 100.000 stanovnika. Moramo govoriti i o novim sojevima koji su u zemljama u okruženju. Budimo i dalje oprezni, ne vodimo se populističkim najavama, kao što je populističko-političko-medijska predstava bila današnji istup vlade. Danas je opasnost od zaraze virusom veća nego početkom decembra. Ako nam se proširi broj zaraza novim sojevima, možemo imati još veći problem – rekao je Đikić.
Kazao je kako vladi preporučuje da se ne igra politikom u području zdravlja.
- Oni trebaju razgovarati s ugostiteljima, roditeljima, i reći da novac nije problem – rekao je Đikić.
- Ako propustimo vlak kojim Europa kreće, ljeto će nam biti potpuno drugačije nego prošlogodišnje – naglasio je Đikić.
Kazao je kako je glavna karakteristika novih sojeva brzo širenje.
- Hrvatska treba uvesti sekvencioniranje sojeva. Mi ne znamo koje sve sojeve imamo, ali opasnost je velika. Ti se sojevi nisu pokazali otporni na cjepiva koja imamo, ali trebamo povećati broj cijepljenja – kazao je.