NALAZIŠTA ‘CRNOG ZLATA’ U FBIH BIT ĆE PREDSTAVLJENA U ČUVENOM BRITISH MUSEUMU

Vlada Federacije BiH i Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije pokreću Proces nadmetanja 2019. za naftne koncesije.

Kako je najavljeno, Vlada i Ministarstvo, nadležni organ odgovoran za davanje licenci za istraživanje, razvoj i proizvodnju tečnih i gasnih ugljikovodika u FBiH pokrenut će nadmetanje za dobijanje istraživačkih i proizvodnih prava u blokovima BiHPo1, BiHPo2 te BiHTz u Panonskom bazenu, te Bloku BiHD1 u području Dinarida.

Kako bi prikazali potencijale ovih blokova, iz Ministarstva najavljuju da će održati promocije u BiH i svijetu, kako bi predstavili zakonske i fiskalne obaveze i uvjete kao i tehnički potencijale. Prva promocija zakazana je za utorak, 1. oktobra u prostorijama Privredne komore FBiH. Potom slijedi promocija u Velikoj Britaniji, 9. oktobra, a kao mjesto održavanja odabran je čuveni British Museum u Londonu, najstariji javni muzej na svijetu.

Dodatno, predstavnici Federalnog ministarstva energije i rudarstva biti će prisutni i na Scout sastanku CEEC (Centralno-istočna Evropa i Kaspijska regija) koji će biti održan u Ankari, od  3. do 6. oktobar i na Balkans Petroleum Samitu 24. i 25. oktobra u Crnoj Gori.

Sve državne i međunarodne naftne kompanije, i investitori koji žele da prisustvuju na promocijama trebaju se registrovati putem e-mail adrese poznate konsultantske kompanije u energetskom sektoru IHS Global iz Londona, s kojom je Vlada Federacije BiH ranije potpisala ugovor na osnovu kojeg pomaže u poslovima za dodjelu koncesija za istraživanje i eksploataciju nafte u Federaciji.

Ilustracija

Karte blokova koji će biti prezentirani potencijalnim investitorima

Prema ranijim procjenama, Federacija BiH ima oko 600 miliona tona nafte, a kao najbogatije lokacije godionama se spominju područja Dinarida i tuzlanskog bazena, odakle se mogu čuti priče stanovnika kako im nafta izvire u dvorištima i imanjima. Prema nekim analizama, nalazište koje najviše obećava je u Orašju, sa oko 180 miliona barela, piše Faktor.

Istraživanja nafte u BiH počela su prije agresije na BiH. Američka naftna kompanija Amoco je 1989. godine dobila ekskluzivna prava da istražuje naftu u BiH, zajedno s britanskom konsultantskom kućom ECL, a ulaganja u naftna polja i bušenje spriječila je agresija na BiH.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

REIS KAVAZOVIĆ: POLITIČKI AKTERI TREBAJU PRESTATI OČEKIVATI RJEŠENJE OD MEĐUNARODNIH AKTERA,...

0
Politički akteri u našoj zemlji moraju pokazati odgovornost za stanje u zemlji i u potpunosti je preuzeti i trebaju prestati očekivati rješenje od međunarodnih aktera, pa i Ureda visokog predstavnika (OHR), osim kada je to u skladu sa odredbama Dejtonskog mirovnog sporazuma nužno, izjavio je za Agenciju MINA reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović.