Naša ekipa predvođena Almasom Lazović i Miranom Karićem, zaustavila se na jezeru Modrac. Tamo je jedan od njihovih domaćina bio strastveni ribolovac Samir.
Upoznavajući našu ekipu o ljepotama ovog područja, Samir nam je kazao kako, bez obzira što je ovo jezero specifično za ribolov jer je vrlo nemirno kada se pogoršaju vremenske prilike, uživa na Modracu i u ribolovu.
Lovio je ribu i po najvećem nevremenu.
Tako se sjeća jedne situacije kada je, kako reče, grmilo i sijevalo sa svih strana. Sve je bilo mirno, ali se za 15 minuta pretvorilo u „pakao“. Toliko je, priča nam Samir, sijevalo i grmilo da je odskakao od tla. Kada je izašao nije bilo ni jednog štapa koje je svezao, jedan od objekata je gorio nakon udara groma.
- Za jezero Modrac se nikad ne zna kada je riječ o vremenskoj prognozi. Pratimo mi redovno prognozu, ali kada dođete u ribolov morate biti spremni na situaciju da vam vrijeme neće biti baš naklonjeno jer se odjednom „okrene“ – govori nam naš domaćin.
Kada bi, dodaje on, nadležne vlasti riješile problem kanalizacija i otpadnih voda od uglja iz banovića koje se slijevaju u jezero, ono bi bilo čisto kao biser!
Našoj Almasi je pošlo za rukom da se „druži“ sa jednom ulovljenom ribom. Nije bila zlatna kao iz starih priča, već obična – ona iz jezera. Zamislila je želju, ne otkrivši nam koju, i pustila je ponovo da pliva i uživa u ljepotama Modraca.
U ovom izdanju „Zimske kuhinje“ naš Miran je na poseban način pripremio smuđ, najbolju ribu koja se može uloviti na ovom jezeru.
U videu pogledajte cijelu ribarsku priču, ali i kako su se Almasa i Miran snašli kao ribolovci.
Video možete pogledati i OVDJE.
(Amir Saletović)