S druge strane, većina mladih nije ili jedva da je osjetilo simptome virusa i mnogi su ga “preležali” na nogama, te se kao logično pitanje nameće šta je to presudilo da neki od njih izgube život, a da neki ostanu zdravi i pravi.
Naučnici su kroz dva nova istraživanja identifikovali presudan mehanizam imunog sistema koji bi mogao da objasni zašto je za pojedince virus tako smrtonosan, piše “Science Alert”.
Obje studije ukazuju na interferone tipa I (IFN) koji igraju ulogu u ovoj ključnoj razlici u ishodu Covida-19. IFN su proteini koje zaražene ćelije proizvode kako bi pomogle zaustaviti širenje onoga što ih zaražava, dakle virusa. Međutim, kod nekih ljudi je taj posao proteina prekinut.
Jedna od novih studija pokazala je da više od 10 odsto zdravih ljudi, koji su završili s ozbiljnim simptomima Covida-19, imaju antitijela koja napadaju sopstvene IFN-ove i zaustavljaju ih u ispravnoj borbi protiv virusa.
Druga studija posmatrala je hospitalizovane pacijente u 20-im godinama s teškim simptomima, a otkriveno je da je barem još 3,5 odsto genskih mutacija zaustavilo IFN-ove da pravilno funkcionišu.
Iako bi ovi potencijalni mehanizmi objasnili samo dio najozbiljnijih slučajeva Covida-19, to bi moglo da bude otkriće koje bi ipak moglo spasiti desetine, a možda i stotine hiljada života.