Oni planiraju da „stvore” ćelije raka u laboratoriji i prate ga od „prvog dana”.
To je samo jedno od istraživanja nove Međunarodne alijanse za rano otkrivanje raka.
Zajednički rad doprinijeće ranijem otkrivanju raka, a pacijenti će zbog toga imati više koristi, navodi se u saopštenju Međunarodne alijanse za otkrivanje raka.
U ovo istraživanje uključili su se Humanitarna organizacija za istraživanje raka Velike Britanije, univerzitet Kembridž, Mančester, UCL, Stenford i Oregon iz Sjedinjenih Američkih Država, radi razmjene ideja i tehnologije u ovoj oblasti.
Kada ga nađu, često bude kasno
Udruženi, naučnici nadstoje da razviju manje invazivne testove, poput testova krvi, disanja, urina, nadgledanje visokorizičnih pacijenata, poboljšavaju tehnike uočavanja ćelija raka u ranijoj fazi.
Ipak, priznaju da je cijeli proces poput traženja igle u plastu sijena i da bi mogao da potraje i do 30 godina.
„Problem je u tome što nikada nećemo moći da vidimo kako se rak rađa u čovjeku”, kaže dr Dejvid Krozbi, šef istraživanja u Centru za istraživanje raka u Velikoj Britaniji.
„Kada se i pronađe, dijagnoza je već postavljena”, dodaje.
Naučnici u laboratoriji u Mančesteru stvaraju ljudsko tkivo dojke sa sintetičkim imunološkim ćelijama kako bi pratili promjene koje mogu dovesti do raka od početka.
Profesor Rob Bristov je rekao da ovo istraživanje slično srodno formiranju banke tkiva.
Ipak, uvijek postoji opasnost, jer ne znači da će sve rane promjene u ćelijama postati kancerogene.
Naučnici moraju da budu precizniji i da paze i na okolinu u kojoj su ljudi rasli, kako bi utvrdili koliki je rizik od određenog kancerogenog oboljenja.
Tek tada će znati kako treba da djeluju.