Doktor Aleksandar Čepurnov (69) prvi put se razbolio u februaru, kada je “zakačio” covid-19 na skijanju u Francuskoj.
Nakon oporavka kod kuće u Sibiru, bez potrebe za hospitalizacijom, on i njegov tim sa Instituta za kliničku i eksperimentalnu medicinu u Novosibirsku pokrenuli su studiju o antitelima na koronavirus.
Oni su proučavali “način na koji su se antitijela ponašala, koliko su bila jaka i koliko dugo su boravila u tijelu” i otkrili da se njihov broj brzo smanjuje.
- Do kraja trećeg mjeseca od trenutka kada sam osjetio simptome, antitijela više nije bilo – rekao je on, prenosi “Daily Mail”.
Onda je odlučio da prouči mogućnost ponovne infekcije.
U ime nauke, Čepurnov je postao “laboratorijski miš” pa se namjerno izložio pacijentu zaraženom koronavirusom, ne noseći ikakvu zaštitu.
- Odbrana mog tijela pala je tačno šest mjeseci nakon moje prve infekcije. Prvi znak bila je upala grla – rekao je on.
Druga infekcija bila je značajno ozbiljnija i morao je da bude hospitalizovan.
- Pet dana mi je temperatura bila viša od 39 stepeni. Izgubio sam čulo mirisa, a promijenilo mi se i čulo ukusa. Šestog dana, snimak je pokazao da su mi pluća čista, ali je tri dana kasnije, skener pokazao da imam upalu oba plućna krila. Virus je otišao brzo. Nakon dvije nedjelje nije detektovan u uzorcima – naveo je on.
Njegov zaključak, zasnovan na ličnom iskustvu, je da je kolektivni imunitet sada “napuštena nada”.
Kaže da je “virust tu kako bi ostao” i iako vakcine jesu tu kako bi dale imutite, to će najvjerovatnije biti privremeno.
- Treba nam vakcina koju bismo mogli da iskoristimo nekoliko puta – naveo je on.
Profesor je inače ranije radio u državnom istraživačkom institutu “Vektor” koji je sada poznat po stavaranju druge ruske vakcine protiv opasne zaraze koja hara svijetom.