Kod Assange (49) postoji vrlo visoka opasnost od samoubistva ako će biti izručen Sjedinjenim Državama koje mu žele suditi zbog objave stotina hiljada tajnih dokumenata, izjavio je Michael Kopelman pred kaznenim sudom u Londonu. Taj psihijatar je dvadesetak puta razgovarao s Assangeom.
On je spomenuo “tešku depresiju” i “psihotične simptome” Assange, među kojima glasovne halucinacije koje ima u svojoj ćeliji u strogo čuvanom zatvoru Belmarsh, blizu Londona.
Assange je ispričao psihijatru da je čuo glasove koji mu govore ti si prašina, mrtav si, doći ćemo po tebe. Psihijatar je rekao da će se njegovo stanje bitno pogoršati bude li izručen.
Assangeaova partnerica, Stella Moris, također je rekla da se boji da bi se mogao ubiti. Oni imaju dvije male kćeri.
James Lewis, predstavnik američke vlade, rekao je da je moguće da je Assange i izmislio da čuje glasove i muziku.
Assange je uhapšen u aprilu 2019. nakon što je sedam godina proveo u ekvatorskom diplomatskom predstavništvu gdje se sklonio nakon što je prekršio uvjete puštanja na slobodu uz jamčevinu, strahujući od izručenja u Sjedinjene Države koje mu na teret stavljaju ugrožavanje izvora američkih službi. Assange je optužen za špijunažu protiv Sjedinjenih Država gdje mu prijeti 175 godina zatvora jer je od 2010. objavio više od 700.000 povjerljivih dokumenata o američkim vojnim i diplomatskim aktivnostima, posebno u Iraku i Afganistanu.