Naglasila je kako u Kantonu Sarajevo postoji 13 zdravstvenih ustanova te da su to uglavnom zavodi koji, kazala je Izetbegović, „rade sistematske pregleda za novac u trenutku kada to njima odgovara“, što, ističe ona, “znači da mogu raditi primarnu zdravstvenu zaštitu“.
Zavod za medicinu rada KS, Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata, Zavod za hitnu medicinsku pomoć koji, moram reći, radi perfektno, Zavod za zdravstvenu zaštitu zaposlenika MUP-a, Zavod za sportsku medicinu, Zavod za zdravstvenu zaštitu žena i materinstva… svi moraju otvoriti vrata za primarnu zdravstvenu zaštitu.
- Naši bolensici ne smiju čekati po pet sati na ulaz u covid ambulate u dom zdravlja. Svi ovi zavodi su na budžetu. I kada pogledate strukturu, svuda rade specijalisti. Svi ti ljekari bi morali znati prepoznati upalu pluća i znati način na koji će liječiti pacijente. Sve medicinske sestre i tehničari moraju biti mobilizirani da telefonski čitaju nalaze pacijentima koje mi uradimo u roku 24 sata. Pacijenti ne mogu telefonski doći do informacije. Niko u domovima zdravlja i covid ambulantama neće da im odgovori. To je ogroman problem. Domovi zdravlja imaju uposlena 153 stomatologa. Ali su svi sposobni da sjednu za telefon i jave pacijentima kakav je njihov nalaz. To je obaveza svih zdravstvenih radnika u KS. I svi u ovom trenutku moraju biti mobilizirani i staviti se na raspolaganje Kriznom štabu i građanstvu. Svi postojimo i primamo plaće da bi našim građanima približili zdravstvenu zaštitu – kazala nam je prof. dr. Sebija Izetbegović, generalna direktorica KCUS-a.
Je li Krizni štab Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo postao konačno svjestan situacije pa je na jučerašnjem zasjedanju zatražio i predložio hitnu mobilizaciju svih kapaciteta javno-zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo s ciljem ispomoći ustanovama primarnog nivoa zdravstvene zaštite, kao i bolnicama.
Krizni štab je naložio hitnu reviziju Kriznog plana pripravnosti u uslovima epidemije koronavirusom u Kantonu Sarajevo sa stepenasto razrađenim opcijama postupanja u više mogućih scenarija razvoja epidemije, sa aspekta postupanja primarne zdravstvene zaštite i proširivanja hospitalnih kapaciteta.
Štab je formirao operativno tijelo, čiji zadatak je upravljanje dodatnim kapacitetom – stacionarom za opservaciju COVID pacijenata, i na čijoj uspostavi se radi. Ovo tijelo čine predstavnici četiri ustanove, i to: JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo, JU Zavod za hitnu medicinsku pomoć, JU Zavod za medicinu rada KS i JU Zavod za javno zdravstvo KS.
Svi stručni, administrativni i logistički kapaciteti Kriznog štaba i Ministarstva zdravstva KS, kao i drugih institucija Vlade Kantona Sarajevo bit će na raspolaganju ovom tijelu. Operativno tijelo će biti u obavezi da sačini prijedlog angažovanja i mobilizacije svih neophodnih kadrova i zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo, po ranijoj Odluci Vlade Kantona Sarajevo.

Jedan od zadataka ovog tijela bit će i utvrđivanje i realizacija svih neophodnih predradnji za uspostavu stacionara za opservaciju COVID pacijenata. Ovaj stacionar će imati kapacitet do 100 mjesta, a u pripremu njegove uspostave uključen je UNDP koji pruža logističku podršku, kao i Civilna zaštita KS, koja je u obavezi da pripremi krevete, pregrade i drugu neophodnu opremu, navodi Faktor.
Krizni štab Ministarstva zdravstva KS će, u saradnji sa zdravstvenim ustanovama, sačiniti sve neophodne protokole postupanja sa COVID pacijentima u stacionaru, tj. za njihovu opservaciju. Istaknuto je i kako su za angažovanje dodatnog kapaciteta za opservaciju i izolaciju pribavljene sve neophodne saglasnosti, kao i saglasnost federalnog ministra zdravstva.
(Amir Saletović)