U Istanbulu je održan Drugi neuromodulacijski kongres pod pokroviteljstvom Univerziteta Altınbas, Medical Park zdravstvene grupacije i Udruženja Neuro Science Society. Kongres je okupio više od 45 predavača iz 11 zemalja, uz prisustvo preko 150 učesnika, među kojima su se istakli i ljekari iz Bosne i Hercegovine.

Prof. dr. Sait Ozturk, specijalista neurohirurgije i predsjednik Udruženja Neuro Science Society ističe:

U organizaciji Altınbas Univerziteta i partnera imali smo zadovoljstvom održati drugi kongres neuromodulacije u Istanbulu. Kongres je posvećen razmjeni znanja o najnovijim terapijama neuromodulacije uključujući duboku moždanu stimulaciju i stimulaciju za epilepsiju, te raspravi o savremenim pristupima liječenju Parkinsonove bolesti, distonije i epilepsije.

Zapaženo učešće imala je i delegacija iz Bosne i Hercegovine, predvođena direktoricom Medical Parka za Bosnu i Hercegovinu, Eminom Ihtijarević koja je ovom prilikom rekla:

Čast nam je prisustvovati ovakvom događaju. Na kongresu učestvuju neurolozi i neurohirurzi, kako iz adultne tako i iz pedijatrijske prakse, iz Sarajeva i Tuzle. Ovaj skup pruža priliku za razmjenu znanja o savremenim terapijama koje se primjenjuju u visoko razvijenim medicinskim centrima i svakako je odlična prilika za naše bosanskohercegovačke ljekare za stručno usavršavanje.

Kongres je otvorio prostor za stručno umrežavanje i edukaciju o visoko sofisticiranim terapijskim modalitetima neuromodulacije, posebno važnim za tretman neuroloških poremećaja kod djece.

Mr. sci. dr. Sabina Salkanović-Delibegović, pedijatar i subspecijalista neuropedijatrije u Klinici za dječije bolesti JZU UKC Tuzla, naglasila je:

Neuromodulacija je visoko sofisticirana metoda i jako je važno da se u tom smjeru kontinuirano edukujemo. Ovaj kongres je prilika da se upoznamo s najnovijim terapijama i ostvarimo kontakte koji mogu doprinijeti boljem liječenju naših pacijenata.

Neuropedijatar s Pedijatrijske klinike Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, mr. sci. dr. Emina Vukas-Salihbegović,predstavila je temu o poremećajima pokreta kod djece:

Moja prezentacija bila je posvećena dijagnostici i terapijskim modalitetima kod dječijih poremećaja pokreta, koji predstavljaju veliki izazov u liječenju. Ostvarili smo i važne kontakte s kolegama iz Turske, s ciljem da duboku moždanu stimulaciju učinimo dostupnom i pacijentima u Bosni i Hercegovini.

Kongres je bio fokusiran na napredne terapije stimulacije nervnog sistema, poput duboke moždane stimulacije (DBS) i vagusne nervne stimulacije (VNS), koje se koriste kod Parkinsonove bolesti, epilepsije i distonije kada lijekovi nisu dovoljni.

Ove metode pomažu u ublažavanju simptoma i poboljšanju kvalitete života kod oboljelih, saopćeno je iz 'Medical Park BiH'.