Grupa od 14 saveznih država u SAD-u mogla bi pokrenuti tužbu protiv Elona Muska, koji kao direktor Odjela za učinkovitost vlade (DOGE) djeluje unutar administracije predsjednika Donalda Trumpa. Tužbom se osporavaju Muskovi pokušaji da smanji saveznu potrošnju.

Okružna sutkinja u Washingtonu D.C., Tanya Chutkan, dozvolila je nastavak postupka, ali je odbacila optužbe koje se direktno odnose na predsjednika Trumpa, ističući da sud ne može intervenirati u 'obavljanje njegovih službenih dužnosti'.

U svojoj odluci, Chutkan navodi da tužba ima osnovu jer tvrdi da su Muskove mjere štednje bile 'nezakonite i neovlaštene po bilo kojem zakonu'.

Glavni tužioci Novog Meksika, Oregona i još 12 saveznih država podnijeli su tužbu u februaru, optužujući Trumpa da je Musku dao 'neprovjerene ovlasti' bez saglasnosti Kongresa. Tužba ima za cilj zaustaviti aktivnosti DOGE-a koje uključuju zatvaranje saveznih agencija i smanjenje javne potrošnje, posebno u institucijama koje Trump ne podržava.

Dan Rayfield, državni tužilac Oregona:

Sud je donio ispravnu odluku. Prema Ustavu, Musk ne može upravljati saveznom vladom bez potvrde Senata.

Bijela kuća, kao ni predstavnici ostalih država uključenih u tužbu, nisu odmah komentarisali slučaj, a ni sam Musk nije dao izjavu.

Tužitelji ističu da Musk preuzima ovlasti koje mogu imati samo zvaničnici koje imenuje predsjednik, a potvrdi Senat. Također naglašavaju da DOGE nije zvanično odobren od strane Kongresa.

Od januara, kada je Trump ponovo preuzeo dužnost predsjednika i imenovao Muska, DOGE je ukinuo hiljade radnih mjesta i više vladinih programa s ciljem, kako tvrde, eliminacije rasipničke potrošnje, prenosi Reuters.