Analizirali smo i komentirali brojne političke aktuelnosti od odnosa RS-a prema državi Bosni i Hercegovini kada treba otplatiti dugove nastale u tom entitetu, do posljednjih ponovnih nesmetanih prelazaka granice dva bjegunca pred Sudom Bosne i Hercegovine Dodika i Stevandića. Najprije je profesor Delić čestitao rođendan Armije Republike Bosne i Hercegovine svim njenim pripadnicima:
'Drago mi je što možemo razgovor početi upravo čestitkom svim pripadnicima Armije Republike Bosne i Hercegovine, ali i njihovim porodicama koji su također nosili određen teret kako u periodu agresije tako i u vremenu nakon nje. Naravno, ovdje treba podsjetiti i da je ta Armija nastajala u trenucima borbe, a kada je bio prisutan embargo na oružje, kada na početku nisu imali potreban nivo organizacije, kada su bili suočeni sa višestruko naoružanijim neprijateljem, potom agresijom sa dvije strane. Uspjeli su u onom što zovemo čudo bosanskog otpora da sačuvaju ovu zemlju. Nažalost, u trenucima stvarnog napredovanja nekim politčkim igrama i međunarodnim utjecajima su zaustavljeni. To je napravilo situaciju koja se i danas održava u političkom životu Bosne i Hercegovine, a to je da nije bilo pobjednika. Dozvolilo se, zahvaljujući opet međunarodnim faktorima, da se onima koji su završili na međunarodnim sudovima kao ratni zločinci i dalje nakon rata dozvoli da budu aktivni učesnici političkog i javnog života', pojašnjava profesor Delić probleme koji su nastali završetkom rata u kojem do kraja nisu kažnjeni oni koji su radili ratne zločine u političkom i vojnom rastakanju Bosne i Hercegovine i pri tome pravi analogiju:

'Često to napomenem i kažem zamislite da su svi ili velika većina pripadnika nacističke Njemačke partije dobili priliku nakon II svjetskog rata da i dalje kreiraju političku scenu u Njemačkoj, gdje bi sada bila i na šta bi ličila ta zemlja. Uz to, svi sistemi političkih blokada efektivno sprječavaju da dođe do stvarnog pomirenja unutar Bosne i Hercegovine i njenog kreiranja kao moderne države zasnovane na stvarnim demokratskim vrijednostima', poručuje profesor Delić govoreći o svim frustracijama današnjeg političkog sistema unutar Bosne i Hercegovine i razlozima koji mu ne daju postizanje stvarnog napretka:
'Dakle, prisustvujemo činjenici da ono što su borci ostvarili na terenu urušava se nekim drugim sredstvima. Ipak, potrebno se sjetiti djela Konstantina VII. Porfirogeneta negdje oko 948. godine kada se prvi put spominje Horion Bosona, odnosno zemlja Bosna. Ona je u svojoj dugoj i bogatoj historiji prolazila različite faze, nekad je bila samostalna, nekad je bila dijelom nekih carstava, ali je uvijek i pored kontinuirano neprirodnih okruženja uspjevala da preživi pa sam sigurna da će Bosna i Hercegovina preživjeti i dalje', potvrđuje svoj optmizam naslonjen na bogatu historiju Bosne profesor Delić.

Odgovarajući na posljednji sklandal u režiji vlasti RS kada je ovaj entitet izgubivši spor sa slovenačkom firmom 'Vijadukt' odlučio da država plati taj dug, profesor Delić rezolutno govori:
'Već dugo jedan nepravedan, nepatriotski i nezakonit pristup imamo u smislu finansiranja javnih poslova. Dopustite da podsjetim da već godinama postoje neki privremeni koeficjenti od preraspodjele sredstava od PDV-a na državnom nivou i da se već godinama ne uspostavljaju neki trajniji kriteriji. Neki dan je saopštena informacija da po tom osnovu za posljednje dvije godine dakle 2023. i 2024. entitet RS duguje već gotovo 70 miliona maraka Federaciji. I dalje to traje jer posljednji službeni podaci govore da na prostoru entiteta RS se prikupi onoliko sredstava koliko gotovo sama općina Tešanj prikupi na godišnjem nivou, ili Kanton Sarajevo. Dakle pogrešan pristup i pogrešna politika da ministri finansija na različitim nivoima budu dominantno iz HDZ-a ili SNSD-a u praksi znači donošenje odluka na štetu Federacije BiH', napominje greške u smislu pozicioniranja i vladanja finansijkim politikama u Bosni i Hercegovini.

'Čini se da je i sada takva situacija. Ne znam da li iz namjere ili neznanja, ali se predstavnici sadašnje vlasti u entitetu Federacija BiH svim silama trude da nagrade entitet RS koja se uveliko zadužila kod različitih kreditora pa i kod privatnih banaka', podsjeća profesor Delić i skreće pažnju na problem u rješavanju pitanja duga u aferi 'Vijadukt':
'Rješenja koja se spominju predviđa da država Bosna i Hercegovina plati taj dug, od prihoda koji se skupljaju većinski u Federaciji BiH, a da bi se nakon toga nekom regresnom tužbom taj novac namirio. To ne znači ništa i tu se ništa ne može postići jer je 'Trojka' nemoćna pred RS-om i ne mogu im ništa. Evo ne mogu privesti licu pravde ni bjegnuce od Suda BiH, a ne mogu sankcionisati ni pripadnike Granične policije ni SIPA-e koji im u tome pomažu', oštar i direktan je profesor Delić prema 'Trojki' u odnosu na njene koalicione partnere, kojima oni ne mogu ništa zbog čega država Bosna i Hercegovina nastavlja plaćati veliku cijenu.

Pogledajte cijeli razgovor i poslušajte i druge komentare profesora Delića na brojne političke aktuelnosti uključujući i situaciju u Federaciji BiH i Kantonu Sarajevo.