Ovaj nacrt podrazumijeva i pojednostavljenje administrativnih procedura prilikom osnivanja predškolskih ustanova, saopšteno je nakon današnje sjednice Vlade tog entiteta.

Nacrt zakona usmjeren je na stvaranje dostupnijeg, kvalitetnijeg i funkcionalnijeg sistema predškolskog vaspitanja i obrazovanja, koji će odgovarati potrebama djece, roditelja i zajednice. Među najvažnijim novinama u odnosu na važeći zakon je promjena starosne granice za uključivanje djece u sistem predškolskog vaspitanja i obrazovanja sa šest na devet mjeseci, što je usklađivanje sa trajanjem porodiljskog odsustva – navodi se u saopštenju.

Omogućeno je angažovanje neverifikovanih vaspitno-obrazovnih radnika na mjestu vaspitača, uz obavezu sticanja potrebnih kvalifikacija u roku od dvije godine. Definisano je i da prednost prilikom upisa u predškolsku ustanovu imaju socijalno ugrožena djeca korisnici socijalne zaštite.

Do sada u vrtić mogle bebe od 6 mjeseci: Pogledajte na koliko je pomjera starosna granica

Smanjene su naknade za stručni ispit i sada iznose od 30 do 60 odsto najniže neto plate, umjesto dosadašnjih 80 odsto. Omogućeno je učešće Republike u finansiranju izgradnje predškolskih objekata, uzimajući u obzir značaj ranog uključivanja djece u predškolske ustanove, a s obzirom da su osnivači javnih predškolskih ustanova jedinice lokalne samouprave – stoji u saopćenju.

Dodatno su definisani standardi rada vaspitača i stručnih saradnika u predškolskim ustanovama, sa ciljem ujednačavanja standarada rada vaspitno-obrazovnih radnika širom Srpske. Takođe, preciznije su definisane odredbe koje se odnose na stručno usavršavanje i napredovanje vaspitno-obrazovnih radnika, te pitanje vrednovanja kvaliteta vaspitno-obrazovnog rada predškolske ustanove, poručuju iz Vlade RS.