Hipertenzija, odnosno povišen krvni pritisak, predstavlja veoma važnu temu kada govorimo o zdravlju. Mjerenje krvnog pritiska, naročito donjeg, ima ključnu ulogu. Idealno je da donji pritisak bude oko 90 mmHg.

Ako je veći od toga, već ulazimo u područje hipertenzije. Gornji pritisak može varirati i biti i do 130 ili 150 mmHg, ali donji pritisak je ono što je zaista važno kada govorimo o ovom zdravstvenom problemu.

Važno je napomenuti da digitalni tlakomjeri, naročito oni u obliku satova, nerijetko daju netačne rezultate. Iako možemo sami sebi mjeriti pritisak, najbolje je da to činimo s pouzdanim uređajem i pod nadzorom stručnjaka.

Povišen pritisak može ozbiljno narušiti naše zdravlje, a sve komplikacije nakon operacija često su rezultat visokog krvnog pritiska. U tom slučaju, potrebno je uraditi ultrazvuk kako bi se procijenila šteta koju je pritisak izazvao u organizmu.

Prof. dr. Emir Solaković, opći i kardiovaskularni hirurg u razgovoru s našom Dalilom Omerović u emisiji 'Anatomija života' je rekao:

Sam sebi možeš izmjeriti i provjeriti pritisak. Pritisak pravi štetu i treba se uraditi ultrazvuk da vidimo kakvu je štetu napravio. Najbolje je da hirurg gleda, onaj koji operiše, jer će reći šta je. Na jednom mjestu traži hirurga koji je uradio najviše kardiovaskularnih operacija.

Pravilna briga o pritisku može značajno produžiti život i unaprijediti njegov kvalitet. Važno je da slušamo šta nam tijelo govori i da navrijeme reagujemo kako bismo spriječili ozbiljnije komplikacije po zdravlje.