Istovremeno, Dom naroda je i dalje u blokadi zbog obaranja kvoruma delegata SNSD-a kako bi spriječili smjenu njihovih ministara iz Vijeća ministara. O ovim i drugim političkim aktuelnostima pred sutrašnju sjednicu Parlamenta BiH razgovarali smo u emisiji '7Plus' sa Milanom Dunovićem zastupnikom DF-a u Predstavničkom domu BiH:

'Trenutno mi u različim institucijama, dakle u Predstavničkom domu, u Vijeću ministara i u Domu naroda imamo tri različita zakona koji tretiraju Sud BiH. U Predstavničkom domu prijedlog teksta zakona uputio je Predrag Kojović, u Domu naroda delegatkinja Marina Pendeš a u Vijeću ministara se očekuje usvajanje zakona koji predlaže ministar pravde Davor Bunoza. Kako bih podsjetio i pojasnio moram reći da je ovo sve na početku bio Zakon o sudovima kreiran prema mišljenju Venecijanske komisije. Suština je vrlo brzo promijenjena jer to nije odgovaralo SNSD-u pa je umjesto Zakona o sudovima stigao Zakon o sudu uz medijsku pompu oko lokacije tog suda kao ključnog problema. Venecijanska komisija je predložila formiranje Vrhovnog suda Bosne i Hercegovine i to je bilo predviđeno rješiti Zakonom o sudovima. Umjesto toga, sad smo dobili Zakon o Sudu, dakle jedna institucija sa svojim apelacionim odjelom kojem je u svim ovim rješenjima značajno smanjena nadležnost' pojašnjava trenutnu situaciju Dunović i dodaje:

Dunović za '7Plus': Svi trenutni prijedlozi zakona o Sudu BiH su veliki korak unazad

'Suština je da niti jedan od ova tri prijedloga nije usaglašen sa mišljenjem Venecijanske komisije, a Venecijanska komsija je na prijedlog koji je napisan još 2003. tada dala više od 30 suštinskih primjedbi koji se u ovim tekstovima uopšte ne poštuju. Dok se priča vodi o sjedištu, drugi važniji dio se previđa a to je da se ne govori o nadležnostima Suda BiH. U ovom tekstu na primjer kolege Kojovića se smanjuju nadležnosti i pri tome se briše i onaj dio koji se eksplicitno odnosio na tretiranje ratnog zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida. Dakle uz zaobilaženje ključnih preporuka Venecijanske komisije briše se i nadležnost koja se tiče ratnih zločina. Uz to prijedlog ovog zakona kaže da se počinjenje krivičnog djela tretira na osnovu lokacije, odnosno entiteta, a ne po nivou štete koju to djelo proizvodi za Bosnu i Hercegovinu. Dakle, sa ovim tekstovima radimo nekoliko koraka unazad' potvrđuje Dunović.

Komentarišući predstojeće dvije sjednice Doma naorda i njihovo funkcioniranje u odnosu na predložene zakone koji uključuju i tzv 'Čavarin zakon ' ili 'Zakon o crnolistašima' i Izborni zakon Dunović predviđa da bi se o prvom eventualno i moglo glasati a da se nakon toga mogu očekivati i blokade:

'Dom naroda će naravno donijeti svoju odluku u odnosu na zakon koji je uzrokovan finansijskim sankcijama SAD-a kojim je onemogućeno licima sa njihovih 'crnih listi' da primaju plate ili naknade putem računa u bankama. Nakon toga će vjerovatno ponovo doći do blokada i napuštanja sjednice delegata iz SNSD-a kako bi se spriječila njihova smjena. Istina je i da je prije te tačke dnevnog reda prijedlog Izbornog zakona tako da je moguća i blokada iz kluba Bošnjaka, već u zavisnosti o toga o čemu se bude govorilo. Znači ako se bude govorilo o smjenama, SNSD će napustiti sjednicu da bi zaštitili svoje pozicije. Ali, ja sam o tome govorio i ranije, mislim da je HDZ svjesno i namjerno uputio protivustavni tekst prijedloga Izbornog zakona da bi isprovocirao klub Bošnjaka da napusti sjednicu a da bi onda HDZ rekao – vidite samo smo mi za evropski put, a stalno ga blokiraju i Srbi i Bošnjaci. To je potez koji je HDZ napravio u dogovoru sa SNSD-om i to je bilo za očekivati', potvrđuje Dunović.

Dunović za '7Plus': Svi trenutni prijedlozi zakona o Sudu BiH su veliki korak unazad

Svakako pogledajte cijeli razgovor i saznajte i druge stavove i pozicije zastupnika Milana Dunovića u odnosu na trenutnu krizu u Parlamentu BiH.