Potpredsjednik entiteta RS Ćamil Duraković okarakterisao je Prijedlog Zakona o BiH "daleko od evropskog puta" i istaknuo da ne predviđa suđenja za ratne zločine, kao ni genocid.

Osim što se njime smanjuju nadležnosti ove sudske instance, isti predstavlja klasičnu političku trgovinu sa antievropskim posljedicama te bi njegovo usvajanje imalo za cilj razgradnju pravosudnog sistema države koja je ionako u ozbiljnoj političko-sigurnosnoj krizi zbog upornog podilaženja onima koji krše zakone i Ustav ove države. Pored navedenog, važno je istaći da Evropska unija ne smije šutjeti na ovo, jer bi to značilo da prihvataju bilo kakav zakon zbog prividnog progresa - odnosno da im je bitna suština a ne forma što bi za ovu državu, njene građane ali i pravosudni sistem, smatram, bilo zaista pogubno -upozorio je Duraković.

Duraković kaže da je nedopustivo to da se "pod plaštom evropskih integracija uvode zakoni koji će sutra natjerati sudije, tužitelje, kao i druge pravosudne djelatnike da prelaze međuentitetsku liniju i svoj posao obavljaju u okruženju gdje lokalne policijske vlasti istitucije BiH tretiraju kao da su ilegalne.''

Također, ističe da se ne radi o pravnoj reformi nego o "pravnoj kapitulaciji pred svima onima koji godinama osporavaju postojanje i nadležnosti i Suda ali i države BiH".

Duraković: Prijedlog Zakona o Sudu BiH ne predviđa suđenje za genocid

Posebno me brine, kao osobu koja je preživjela genocid, kao osobu koja živi na prostoru entiteta Republika Srpska ali i kao potpredsjednika ovog entiteta, činjenica da u Prijedlogu zakona o Sudu BiH nema suđenja za ratne zločine kao ni za genocid – te se postavlja pitanje, da li predlagači zaista smatraju da će sudovi u entitetu RS ikome suditi za genocid počinjen u Srebrenici? Da li je predlagačima, kao i onima koji ovakav Prijedlog zakona hvale bitno da li će svi osumnjičeni za ratne zločine biti procesuirani – jer sa ovakvim, kako oni navode „evropskim zakonom“, teško da će pravda ikada biti zadovoljena! - ističe Duraković.

Na kraju je poručio da Sud BiH mora ostati institucija koja funkcioniše na teritoriji države BiH u njenom punom suverenitetu, a ne da se fragmentira po mjeri političkih ultimatuma.