Stotine hiljada okupljenih građana sinoć su u Beogradu, baš kao i prethodnih mjeseci otkad traje studentska blokada, uzvikivali "pumpaj", izražavajući podršku studentima koji već mjesecima organizuju proteste i blokade univerziteta. U isto vrijeme, pristalice vlasti, nazvane "ćaci", bile su okupljene u obližnjem Pionirskom parku pod jakim policijskim nadzorom.

Mjesecima studenti i građani širom Srbije koriste frazu "pumpaj" kao simbol otpora i motivaciju za nastavak protesta. Ovaj izraz u posljednje vrijeme u Srbiji je dobio novi smisao u političkom kontekstu.

Prvi put se u javnom diskursu pojavio kada je jedan student, tokom ranijih protesta, upitao okupljene: "Idemo li do kraja?", na šta mu je masa odgovorila skandiranjem "pumpaj". Tome su doprinijeli i korisnici Reddita, kada je jedan korisnik ispod svake objave pisao 'pumpaj', zbog čega mu je na kraju zabranjeno pisanje. Upravo su korisnici Reddita 'pumpanje' prenijeli iz online sfere na ulice.

Popularizaciji izraza doprinijela je i muzička scena. Viralni snimci sa svadbi, u kojima poznati izvođači podižu atmosferu uz uzvik "pumpaj", dodatno su doprinijeli njegovom širenju. Međutim, protestni pokret je ovom izrazu dao sasvim novu dimenziju.

S druge strane, studenti koji podržavaju režim Aleksandra Vučića i za sebe kažu da žele učiti, u javnom diskursu postali su "ćaci".

Naziv "ćaci" označava podsmijeh grupi koja je javno podržala vlast i protivila se studentskim protestima.

Izraz "ćaci" vezan je uz grafit koji se pojavio 22. januara 2025. na ulazu u Gimnaziju Jovan Jovanović Zmaj u Novom Sadu, i to usred protesta protiv Vučića. Kako osim studenata, nastavu već mjesecima bojkotiraju i srednjoškolci, neko je na zid gimanzije napisao "Ćaci u školu". Natpis trebao je glasiti "Đaci u školu", ali je autor pogriješio, zamijenivši slovo Đ slovom Ć.

Dva izraza obilježavaju proteste u Srbiji: Ko su ‘ćaci’ i kako je nastalo ‘pumpaj’