Iako su neki bh. političari najavljivali 'poplavu' sankcija zbog sescesionističkih poteza Milorada Dodika i saradnika, na kraju su sankcije prema njemu, Radovanu Viškoviću i Nenandu Stevandiću uvele samo Austrija i Njemačka, nakon protjerivanja njihove ministrice iz Banja Luke. U međuvremenu i Nizozemska je najavila uvođenje sankcija. Premijer Hrvatske Plenković je tokom boravka u Mostaru jasno rekao da Hrvatska ne misli uvoditi sankcije, a potom se malo blažim, ali sličnim stavom oglasila i Vlade Republike Slovenije.

'Ja smatram da Slovenija treba da slijedi politiku koju je već počela Njemačka i Austrija i koju su najavile i još neke druge zemlje i mislim da je to logično. Tako da se nadam da ipak hoće uvesti sankcije. To bi i predstavljalo i kontinuitet politike koju je Slovenija vodila prema Bosni i Hercegovini barem od makar 2022. godine, i ja mislim da bi to bila ispravna i prava odluka', potvrđuje Grošelj svoje uvjerenje u ispravnost te odluke i dodaje da je u ovom trenutku politka Vlade Slovenije prema jugozapadnom Balkanu u nekom grču:

'Mislim da je sad ta politika u nekom grču, nekako kao da se smrznula jer ne zna i nije u stanju da definira svoj odnos prema Vučićevom režimu i onom što se događa u samoj Srbiji, mislim na protest studenata. Dakle, trenutno nema nekih pravih rješenja i svjedočimo jednoj paralizi politike prema zapadnom Balkanu pa je posljedica toga i to oklijevanje prema Bosni i Hercegovini u uvođenju sankcija Miloradu Dodiku', pojašnjava Grošelj uzroke i probleme sa kojima je suočava trenutna vlada u Sloveniji u odnosu posebno prema Srbiji, zbog čega je i nedovoljno jasan stav i prema našoj domovini.

Grošelj za 'Istragu sedmice': Zoran Janković ne da da Slovenija uvede sankcije Dodiku

Odgovarajući na pitanje šta je to što Slovenija onda čeka, Grošelj još jednom ponavlja da Slovenija ne bi trebala ništa čekati već pratiti neke druge zemlje u EU poput Njemačke i Austrije:

'Ključni je problem u tome što ne postoji jedinstven stav u Vladi Slovenije. To vladajuća koalicija ne može postići. Takve javne poruke poput saopštenja Ministarstva vanjskih poslova govore da oni ne mogu da se ujedine u potrebnom stavu. Dakle, čeka se ujedinjenje stava i potrebno jednoglasje. Do tada, kao i uvijek kada nemaš vlastitog stava sakrivaš se iza stava EU koji također ne postoji, tako da je to PR način kako da se izvučete iz činjenice da nemate jasan stav. U ovom trenutku najveći protivnik uvođenja sankcija Dodiku i saradnicima je čovjek koji je pisao pismo podrške Vučiću, gradonačelnik Ljubljane, Zoran Janković', potvrđuje Grošelj adresu na kojoj treba tražiti razloge zašto Slovenija ne želi uvesti sankcije Miloradu Dodiku za njegov napad na ustavni poredak u Bosni i Hercegovini na način na koji su to već učinile Njemačka i Austrija.

Pogledajte cijeli razgovor i saznajte i druge detalje o odnosima u vladajućoj koaliciji u Sloveniji i načinima na koji se oni reflektuju na našu domovinu i region zapadnog Balkana.