Indeks učešća mladih daje uvid u mogućnosti mladih da se uključe u različite aspekte društva, te obuhvaća njihovu uključenost u procese donošenja odluka, njihov pristup tržištu rada i njihovo sudjelovanje u društvenom životu. Podaci su prikupljeni za Bosnu i Hercegovinu, Srbiju, Albaniju, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju, Kosovo i Tursku.
Indeks učešća mladih razvila je Mreža omladinskih organizacija regiona Zapadnog Balkana i Turske 2016. godine te se od tada Indeks izdaje svake godine.

Značaj učešća Instituta za razvoj mladih KULT kao organizacije iz BiH u ovom procesu je veoma važan s obzirom na to da ćemo konačno biti u mogućnosti da pratimo podatke na nivou BiH koji se tiču učešća mladih u tri dimenzije - političkoj, ekonomskoj i socijalnoj, te da podatke upoređujemo sa zemljama u okruženju koje su dio Mreže. Indeks također nudi priliku da se skrene pažnja na potrebe i probleme mladih u BiH te da se na osnovu prikupljenih podataka potakne na kreiranje novih politika usmjerenih prema mladima. Podršku Institutu za učešće u projektu pružili su Ministarstvo civilnih poslova BiH, u fazi pripreme koncept note, i Agencija za statistiku BiH, u fazi pripreme pune projektne aplikacije - rekao je Nevio Bruck, voditelj Odjela za razvoj politika prema mladima u Institutu za razvoj mladih KULT.

Indeks participacije mladih predstavlja novitet za BiH s obzirom na to da je ovo prva godina u kojoj se radi prikupljanje i predstavljanje službenih podataka za 25 indikatora koji su obuhvaćeni Indeksom, a koji se fokusiraju na mlade i čiji je cilj usmjeravanje i prilagođavanje politika prema mladima u BiH.
Nakon prezentacije organizirana je i panel diskusija o temi „Dostupnost statističkih podataka o mladima u Bosni i Hercegovini – izazovi i prilike“. U toku panela fokus je stavljen na načine kako što bolje prikupljati podatke kako bi se kreirale što efikasnije politike prema mladima. Panel je bio idealna prilika da se struktuirano razgovara o izazovima i prilikama koje se tiču prikupljanja podataka o mladima u BiH s ciljem izrade budućih izvještaja za BiH.
Institut za razvoj mladih KULT je od kraja 2024. godine uključen u projekt “Stronger Voices for Better Choices – Youth Hub for WB&T” finansiran od strane Evropske komisije u okviru Instrumenta pretpristupne pomoći Evropske unije zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj (IPA III) kroz program Multi-country annual action plan in favour of the Western Balkans and Türkiye for 2024 (IPA III). Mrežu omladinskih organizacija, u okviru projekta koji podržava Evropska unija, koordiniraja Fondacija Ana i Vlade Divac iz Srbije u partnerstvu sa Beyond Barriers iz Albanije, Youth Alliance - Kruševo iz Sjeverne Makedonije, NGO Prima iz Crne Gore, Community Volunteers Foundation (TOG) iz Turske, Democracy for Development s Kosova te Institut za razvoj mladih KULT iz BiH.