O ovoj činjenici kada smo postali 177 članica UN, ali i važnosti diplomatije i komunikacije među zemljama u današnjem izdanju emisije "Dobar dan, BiH" razgovarali smo s diplomatom i počasnim konzulom Bosne i Hercegovine u Gvineji, Daliborom Jurkićem koji je najprije želio potvrditi važnost prijema Bosne i Hercegovine u UN:

Vrlo je bitno da smo dobili ime, postali priznati i postali dio te familije. Da smo nešto više od toga dobili, nismo, ali je bitno i samo ime. Mislim da je velika korist da tu pripadamo, ali nismo vidjeli puno neke druge koristi od toga, na početku je jasan Jurkić i dodaje:

Jurkić za DDBiH: Tijelo mi je u Njemačkoj, ali duša u Bosni, za koju ne prestajem raditi

Tokom moje karijere i pozicije i s gospodinom Stipom Mesićem sam mnogo toga prošao i vidio i naučio i često sebe pitam šta smo mi dobili od te organizacije. Ali ovdje želim reći da sam tokom tih svih putovanja i brojnih susreta s raznim predsjednicima i ministrima svaki put iznova dobio potvrdu koliko gospodin Mesić voli i poštuje Bosnu i Hercegovinu. Čak i danas kada radim neke druge stvari na drugim mjestima kada god mu nešto kažem, pitam ili zamolim za Bosnu i Hercegovinu uvijek je tu i odmah se odazove a da ne pita gdje, kako i šta. Uvijek se odazove i istinski voli ovu zemlju", kaže Jurkić.

Posebno naglašava i svoju emociju prema svojoj domovini govoreći da, iako je studirao u Zagrebu, on kao rođeni Livnjak nikada nije promijenio ni naglasak a kamoli šta drugo:

Ta ljubav za Bosnu i za Bosnom je u meni uvijek. Bio sam u Australiji, živio sam dugo na tromeđu Njemačke, Austrije i Švicarske, proputovao sam cijeli svijet, a kada me je jedan novinar pitao gdje pripadate rekao sam mu punog srca: tijelo mi je u Njemačkoj, ali mi je duša u Bosni i Hercegovini. Uvijek sam se borio za ovu zemlju i danas tako kad dovedem investitore koji otvaraju svoje firme i pogone to radim znajući kako će se ljudi ovdje zaposliti. Znate, za moj pojam život ovdje je tako kratak. Ja, ustvari, imam utisak da smo ovdje vrlo kratko, kao na nekom godišnjem. Zato bih htio uraditi što mogu više za ovu zemlju pa makar i tako što ću jednu osobu, koju mogu, usrećiti", emotivan je Jurkić.

Jurkić za DDBiH: Tijelo mi je u Njemačkoj, ali duša u Bosni, za koju ne prestajem raditi

Moguće je takvim predstavljanjem i poistovjećivanjem s Bosnom i Hercegovinom nekad dovesti neke manje firme i pokazati im i ohrabriti ih da vide mjesta poput Tešnja u kojem sam svjedočio velikom broju firmi i predstavništava. Koristeći taj primjer, pokušao sam to uraditi i u rodnom Livnu. U Sarajevu sam u proteklih nekoliko godina doveo 7–8 firmi. Važno je da znate da je velike gigante nemoguće dovesti, to radi politika, ali manje firme apsolutno da. Posebno kad znate da se sad u Njemačkoj osjeća jedna velika kriza zbog tih prokletih ratova i narod sve teže živi. Njima se sada više isplati da plati u Bosni i Hercegovini porez od deset posto nego da ostaje u Njemačkoj", daje drugačiji uvid diplomata Jurkić.

Pogledajte cijeli razgovor i saznajte i druge interesantne činjenice o diplomatskim aktivnostima i lekcijama koje je tokom svog bogatog života po cijelom svijetu naučio Dalibor Jurkić te na koji način treba uvezati sve veći potencijal dijaspore prema matičnoj zemlji.