Pojava žohara u stubištu ili domu može biti izuzetno frustrirajuća i nehigijenska, ali srećom, postoji niz prirodnih i lako dostupnih rješenja koja mogu pomoći u njihovom suzbijanju.
Umjesto agresivnih hemikalija, mnogi se odlučuju za sigurnije metode koje su jednako učinkovite, a pritom ne ugrožavaju zdravlje ukućana ni kućnih ljubimaca. U nastavku donosimo najefikasnije kućne načine za borbu protiv ovih nepoželjnih gostiju.

Soda bikarbona i šećer
Soda bikarbona može biti smrtonosna za žohare, ali nije im privlačna sama po sebi. Rješenje je pomiješati je s jednakom količinom šećera, koji će ih privući. Smjesu postavite na tanjirić i ostavite na mjestima gdje se žohari kreću. Alternativa je luk posut sodom, ali treba biti oprezan jer je luk otrovan za pse.
Borna kiselina
Jedno od najučinkovitijih sredstava. Pomiješajte bornu kiselinu s vodom i šećerom u jednakoj količini, oblikujte male kuglice i postavite ih u skrovišta žohara. Prvi zaraženi žohari prenose otrov dalje, što ubija cijelu koloniju.
Sprejevi od citrusa i peperminta
Žohari ne podnose mirise citrusa i mente. Nekoliko kapi eteričnog ulja pomiješanih s vodom u bočici s raspršivačem može se koristiti za tretiranje kritičnih površina. Moguće je i čišćenje podova vodom s dodatkom limunovog soka ili ulja metvice.
Dijatomejska zemlja
Ovaj prirodni insekticid djeluje tako da oštri mikročestici režu hitinski oklop žohara, što dovodi do dehidracije i smrti. Bezopasna je za ljude i kućne ljubimce. Nanesite tanak sloj na skrovita mjesta – ispod kuhinjskih elemenata, ormarića i u podrumu.
Uz malo strpljenja i primjenu ovih metoda, žohari se mogu efikasno ukloniti i bez hemikalija.