Među 135 kardinala koji imaju pravo glasa pri izboru novog pape je i bivši vrhbosanski nadbiskup Vinko Puljić. Naime, on je najstariji član Kardinalskog zbora s pravom glasa, s obzirom da će tek u septembru napuniti 80 godina.
Maksimalni broj od 120 kardinala-elektora postavio je papa Pavao VI. Ipak, još od početka svog pontifikata, papa Franjo je taj broj tumačio kao minimum. Taj trend slijedili su i njegovi prethodnici. Od ukupno 252 živa kardinala, njih 135 je mlađe od 80 godina, zaključno s 21. aprilom.
Najstariji član Kardinalskog zbora s pravom glasa, kardinal Vinko Puljić, bivši nadbiskup Sarajeva u Bosni i Hercegovini, neće napuniti 80 godina do septembra, te će stoga učestvovati u konklavi. Papa Ivan Pavao II imenovao ga je kardinalom 1994. godine, na vrhuncu Balkanskog rata.
Kako piše katolički portal Aleteia, kao najstariji član Kardinalskog zbora po datumu imenovanja među onima koji imaju pravo glasa, Puljić će izmoliti službenu molitvu na inauguraciji novog pape.
Austrijski kardinal Christoph Schönborn navršio je 80 godina u januaru, pa će u izbornom kolegiju ostati samo sljedeći kardinali koje je imenovao poljski papa Ivan Pavao II: kardinal Peter Turkson iz Gane, kardinal Péter Erdő iz Mađarske, kardinal Josip Bozanić iz Hrvatske i kardinal Philippe Barbarin iz Francuske.
Što se tiče kardinala koje je imenovao Benedikt XVI, njih 18 – odnosno oko 15% svih kardinala s pravom glasa – će imati pravo sudjelovati u konklavi. Indijski kardinal George Alencherry, kojeg je imenovao njemački papa, propustit će konklavu za samo tri dana, jer je napunio 80 godina 19. aprila.