Prema podacima iz protekle godine, BiH je uvezla voće i povrće čija ukupna vrijednost iznosi oko 379 miliona KM. Poljoprivrednici već odavno alarmiraju da će nas uvozna roba ‘sahraniti’ i smatraju da bi bilo bolje da BiH manje izvozi, a više domaćom kvalitetnom robom podmiruje svoje potrebe.
‘’Ključna je zaštita domaće proizvodnje i to je ono što mi godinama tražimo. Mi imamo jako skupu proizvodnju u odnosu na zemlje iz Evrope i okruženja. A, ovdje su granice otvorene, otvoreno tržište. Takav je sporazum potpisan. Tako da je naš proizvod uvijek skuplji od onog uvoznog. Stoji, i na kraju propada. Moraju se tražiti rješenja da se zaštiti domaća proizvodnja i da se izdvaja što više sredstava. To struka zna sve, i znaju šta trebaju, ali niko ne čini ništa’’, kaže predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH Nedžad Bićo za Hayat.ba.

Bićo ističe da cijenu diktira uvozni lobi jer imamo malu proizvodnju koja nije ni konkurentna uvozu.
‘’ Što se tiče nas, vidimo do čega su doveli sa otvorenim tržištem i nezaštitom domaće proizvodnje. Imamo katastrofalno visoke cijene na pijacama. Vdite zadnjih dana koliko košta buranija, špinat, ljudi se za glavu hvataju...’’, kazao je.

Prema izvještaju Ureda za reviziju institucija u FBiH, nadležne institucije nisu osigurale uvjete za efektivno upravljanje poljoprivrednim poticajima i implementacijom poljoprivrednih poticaja ne postižu se zadovoljavajući rezultati.
Klimatske promjene i visoki troškovi proizvodnje na malim poljoprivrednim gazdinstvima su, također, faktori koji otežavaju domaću proizvodnju.
U uslovima kada je prekomjeran uvoz u BiH, moraju se pronaći nova tržišta za plasiranje robe. Stoga, neophodna je modernizacija poljoprivrednih metoda, poboljšanje infrastrukture i veća državna podrška.