Reprezentativni sindikati Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA) izrazili su duboku zabrinutost zbog finansijske krize izazvane obustavom sredstava od strane Eurocontrol-a, što ozbiljno ugrožava rad Agencije i dovodi u pitanje sigurnost zračnog saobraćaja u Bosni i Hercegovini.

Reprezentativni sindikati BHANSE i Udruženje kontrolora letenja u BiH upozorili su na katastrofalne posljedice blokade sredstava Agencije, izazvane neizvršenjem arbitražne presude u sporu Viaduct d.o.o. Portorož protiv Bosne i Hercegovine. Iako BHANSA nije bila strana u ovom sporu, posljedice su direktno pale na teret Agencije i njenih zaposlenih, ugrožavajući njeno osnovno funkcionisanje.

- Prihod od rutnih naknada za prelete čini preko 90% ukupnih prihoda BHANSE. U 2024. godini, Agencija je uplatila preko 19,2 miliona KM u entitetske budžete na osnovu raznih doprinosa, dok se za 2025. godinu predviđa iznos od preko 20,3 miliona KM. Pritom, BHANSA nije uzela nijednu marku iz budžeta - naveli su sindikati u saopćenju.

Blokadom do kolapsa sistema koji mora raditi 24/7

Kontolori leta dižu glas: Nećemo vraćati dugove koje su drugi napravili

Blokada sredstava dovodi do nemogućnosti redovnog održavanja ključne tehničke opreme, pokrivanja operativnih troškova, uključujući gorivo, režije, servise i logističke potrebe, što prijeti potpunim kolapsom sistema koji mora raditi 24/7.

- Ovo nije samo unutrašnje pitanje, već pitanje međunarodne odgovornosti i sigurnosti, jer je naš zračni prostor dio globalne mreže - upozoravaju sindikati.

Kontrolori letenja, čiji je posao jedan od najzahtjevnijih i najodgovornijih, suočavaju se s ogromnim stresom zbog neizvjesnosti oko plata i stabilnosti Agencije.

- Uslovi u kojima rade ne omogućavaju potpunu koncentraciju i profesionalnu sigurnost. Dugoročni stres može ugroziti sposobnost zaposlenih da obavljaju svoje dužnosti prema najvišim sigurnosnim standardima - navodi se u saopćenju.

Sindikati izrazili podršku

Kontolori leta dižu glas: Nećemo vraćati dugove koje su drugi napravili

Sindikati su informisali međunarodne organizacije ATCEUC i IFATCA, koje su izrazile punu podršku i pokrenule korake za rješavanje pitanja imuniteta Eurocontrol-a od ovrha trećih lica u belgijskom parlamentu. Također, obratili su se domaćim institucijama, uključujući Vijeće ministara, OHR i Ombudsmane za ljudska prava, tražeći hitnu intervenciju.

Sindikati smatraju neprihvatljivim uključivanje zaposlenih BHANSE u rješavanje spora s Viaductom, posebno nakon izjava s vanredne sjednice Vijeća ministara 11. aprila 2025. Pozivaju Vijeće ministara i Ministarstvo finansija da odmah ispune svoje obaveze i osiguraju da prava zaposlenih ne budu ugrožena. Podsjećaju na član 23 Zakona o BHANSE, usvojenog 2009. godine, koji glasi: "U slučaju nemo gućnosti pokrivanja troškova nastalih od strane agencije pri pružanju usluga u zračnoj plovidbi, institucije Bosne i Hercegovine snosit će nepokriveni dio troškova."

- Zaposleni BHANSE nisu odgovorni za nastalu situaciju i ne smiju snositi teret dugova koje Agencija nije stvorila. Takva praksa bila bi nepravedna i opasna - ističu sindikati, upozoravajući da će, ukoliko se problem ne riješi hitno, biti primorani pokrenuti sve zakonske mehanizme za zaštitu svojih prava.

- Naš posao je čuvanje ljudskih života. Sada tražimo da neko zaštiti naše - zaključuju sindikati, pozivajući na urgentno djelovanje kako bi se spriječio kolaps sistema zračne plovidbe u BiH.