Nakon izjava Željane Zovko kako je jedino rješenje za BiH federalizacija, što bi nužno značilo i stvaranje trećeg entiteta, uslijedile su brojne reakcije. Posljednja u nizu je i ona Kruga 99 koju prenosimo u cjelosti:

-Iako je davno identificiran i prepoznat u domaćoj, ali i dijelu zainteresovane evropske javnosti, politički, ekstremno desni identitet Željane Zovko, ona ne posustaje u zloćudnosti prema svakoj bosanskoj paradigmi mirne i prosperitetne države. Valjda uvjerena da upornim ponavljanjem otrcanih fraza može proizvesti još goru stvarnost u našoj zemlji, kako bi namjera razaranja jedne suverene države bila ostvarena po mjeri ključnih ciljeva iz udruženog zločinačkog poduhvata protiv BiH.

Željana Zovko naprosto u svojoj političkoj prepredenosti i podmuklosti podmeće „kukavičja jaja“ federalizacije i decentralizacije BiH kao jedino ispravnom i „europskom“ putu izlaska iz krize. Kao da ta kriza nije proizvedena upravo osionošću etno-nacionalizma, pozicije pariteta u vlasti i neproporcionalnošću zastupanja, stanjem kada politička manjina upravlja političkom većinom.

Zamjenom vokabulara iz evropskih standarda liberalne demokracije, konvencija o ljudskim, građanskim i političkim pravima svakog pojedinca, sa razarajućim etno-nacionalističkim, veliko hrvatskim ekspanzionističkim ciljevima, nije ništa drugo do podvala, zamjena teza, u oblandi navodnih demokratskih sadržaja kroz nametanje krivih i lažnih teza koje čine štetu Bosni i Hercegovini, ne donoseći joj nikakvu stabilnost, pa čak ni očuvanje mira.

Krug 99 nakon istupa Željane Zovko: Namjera joj je da se ostvare ciljevi iz UZP-a protiv BiH

Federalizacija zaista jeste, kako je nedavno već rečeno, „trojanski konj“ za stvaranje trećeg entiteta kojeg već javno obznanjuje Dragan Čović kao namjeru dugog, decenijskog trajanja. Ali i prepoznatljiv put svakog separatizma i potpuno izvjesne namjere secesije.

Zbog toga u poziciji političkog saveza „dva naspram jednoga“ kako ona pogrešno vidi demokratske standarde, njoj ni institucija Visokog predstavnika nije poželjna, niti prijateljske inicijative Velike Britanije, već ono što bi evropski desničari ideologijom „krvi i tla“ htjeli nametnuti kao jednom dokazanim, katastrofalnim, a danas novo-ideološkim standardom i diskursom i u Bosni i Hercegovini i u Evropi.

U tim okolnostima svako nagovaranje na „dogovaranje naroda“ mimo dosljedne implementacije demokratskih standarda jeste put u ponavljanje loše prošlosti.

Zbog toga, Asocijacija nezavisnih intelektualaca Krug 99 započela je sačinjavanje principa ustavne reforme, putem kojih će se omogućiti povratak stvarne građanske demokratije u Bosnu i Hercegovinu, a ne ove devijantne forme demokratije po željama Željane Zovko i etno-nacionalističkih ideologija. Tim principima ustavne reforme, Krug 99 kao dijelom civilnog društva, uskoro će ponuditi viziju samoodržive i racionalno organizirane Bosne i Hercegovine temeljene na demokratiji, vladavini prava i zaštiti individualnih ljudskih prava, te pozvati sve političke i društvene aktere da ih podrže i svako u svoj domeni propagira i nadamo se ostvari.