U organizaciji Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, predstavljena je istraživačka studija "Politika revizionizma: Negiranje zločina i genocida u Bosni i Hercegovini 1992–2025". O kakvoj studiji je riječ, šta sve analizira i koja područja obuhvata, koji su joj ciljevi i namjere, za današnje izdanje emisije "Dobar dan, BiH" govorio je jedan od njenih autora, dr. Jasmin Medić:
Jedan od ciljeva ove studije je bio da ona završi na svim ključnim mjestima na svijetu i za sada smo uspjeli toliko da ju prevedemo na engleski jezik te smo je poslali na značajnije univerzitete u SAD-u, Kanadu, Francusku, Njemačku, Veliku Britaniju, a jedan od budućih ciljeva je da studiju prevedemo i na francuski, njemački, ruski i kineski jezik, a sve kako bi stigla do najvažnijih adresa na svijetu između ostalog i do političara u navedenim državama, ali i političara i naučnika iz našeg okruženja, pojašnjava osnovni cilj istraživanja Medić i dodaje:

Naravno, ova studija se promovisala na godišnjicu donošenja Rezolucije generalne skupštine UN-a o genocidu u Srebrenici pa će se, naravno, ista posebno uputiti svim zemljama koje su bile suzdržane ili protiv donošenja iste. Čini mi se da su one države koje su bile suzdržane ili su bile protiv Rezolucije da uopće nisu svjesni svega toga i da ni sami ne znaju zašto su glasali protiv. Politička pozadina je naravno njihov odnos sa Srbijom za koju znamo da je bila najviše protiv donošenja te rezolucije tako da mi mislimo da je vrlo korisno da i do njih dođe ova studija. Mi, dakle, želimo da što više ljudi bude upoznato s onim što se desilo u Bosni i Hercegovini u periodu 1992–1995. pa smo za tu priliku izdvojili četiri studije slučaja četiri bh. grada: Srebrenicu, Prijedor, Tuzlu i Sarajevo jer su ta četiri grada i bila u fokusu javnosti od 1992. do 1995., pojašnjava Medić.
Pogledajte cijeli razgovor i saznajte i druge važne detalje o motivima ovog istraživanja ali i njegovim rezultatima i ozbiljnim porukama koje sada idu na sve relevantne svjetske adrese.