Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na hitnoj sjednici zakazanoj za danas u 14 sati razmatrat će Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o javnim nabavkama, kao i Prijedlog zakona o dopunama Krivičnog zakona BiH.
Zakone su uputili u parlamentarnu proceduru, uz zahtjev za razmatranje po hitnom postupku, predsjednici klubova zastupnika: Saša Magazinović (SDPBiH), Mira Pekić (SDS - PDP - Za pravdu i red), Nihad Omerović (NiP), Sabina Ćudić (NS - BHI KF) i Jasmin Emrić (Mješoviti klub).
Jedan od predlagača, Saša Magazinović, istakao je kako se, prema procjenama, godišnje u javnim nabavkama u BiH ukrade oko milijardu maraka, što je, kako kaže, glavni razlog predlaganja ovih zakonskih izmjena. Poručuje:
Želimo spriječiti pljačku javnog novca.
Naglasio je da je trenutna situacija neodrživa:
Javni novac se brutalno krade, a sankcionisanje je otežano. Čak i kada dođe do kazne, ona je finansijski simbolična, što zapravo motivira lopove da kradu još više.
Pojašnjavajući konkretne promjene, Magazinović je istaknuo da bi usvajanjem zakona novčani prekršaji prešli u kategoriju krivičnih djela.
Za sve ono za što su se izvlačili sa par stotina maraka plaćene kazne, sada će se ići u zatvor. Pored toga, zakon predviđa smjene sa dužnosti ministara, direktora, a otkaz će dobiti i oni državni službenici koji budu učestvovali u ovome, članovi tenderskih komisija, a firme koje budu učestvovale u ovim kriminalnim aktivnostima će dobiti zabranu obavljanja djelatnosti. Uz to sve, platit će i žestoke kazne i fizička i pravna lica.
Dodao je i da struka ovaj zakon smatra najznačajnijim korakom protiv zloupotreba u javnim nabavkama u posljednje dvije decenije, a on lično vjeruje da je riječ o jednom od najvažnijih iskoraka u borbi protiv institucionalne korupcije.
Zastupnik Nihad Omerović izjavio je da zakoni donose novi model borbe protiv korupcije, dok Jasmin Emrić naglašava da se ne radi samo o uvođenju novih sankcija, već i o odvraćanju od zloupotreba u sistemu javnih nabavki.
Na dnevnom redu današnje sjednice nalazi se i Prijedlog zakona o Sudu Bosne i Hercegovine, čiji je predlagač zastupnik Naše stranke Predrag Kojović. I ovaj zakon predložen je za razmatranje po hitnom postupku.
Zakonom se definiše kontinuitet postojanja Suda BiH, osnivanje Apelacijskog odjeljenja kao drugostepene instance, te se uređuju nadležnosti, unutrašnja organizacija, javnost rada, finansiranje i ostala pitanja relevantna za funkcionisanje ove pravosudne institucije.
Prema predloženom tekstu, sjedište Suda BiH ostaje u Sarajevu, dok bi sjedište Apelacijskog odjeljenja bilo u Općini Pale, u Gradu Istočno Sarajevo.