Luka Modrić (39) kupio je manjinski udio u engleskom drugoligašu Swansea Cityju. Klub je njegovo ulaganje opisao kao potvrdu ambicije i vizije, naglašavajući da će kapiten Hrvatske i Real Madrida igrati važnu ulogu u privlačenju globalne pažnje i napretku kluba – kako na terenu, tako i izvan njega.

BBC je objavio analizu u kojoj istražuje razloge sve češćeg ulaganja profesionalnih nogometaša u fudbalske klubove. Podsjećaju na izjave Cristiana Ronalda koji je rekao: „Zašto bih bio trener ili sportski direktor kada mogu biti vlasnik kluba?“, te Davida Beckhama koji je izjavio da ga trenerski posao ne zanima.

Iako većina klubova svojim vlasnicima ne donosi velike zarade – često posluju s gubicima – motivi igrača nisu uvijek isključivo finansijski. Swansea je, primjerice, u posljednje tri godine ostvario gubitak od 39 miliona funti (oko 45 miliona eura), a prihodi su im znatno pali otkako su 2018. godine ispali iz Premier lige.

Finansijski stručnjak Kieran Maguire za BBC kaže kako vjeruje da Modrićeva odluka nije vođena profitom.

„Ne vjerujem da je ovo financijska odluka. Klub trenutno gubi oko 450 hiljada funti sedmično (oko 524 hiljade eura). Modrić će donijeti znanje i iskustvo.“

Modrić postao suvlasnik engleskog kluba, kritikuju ga: Nisi ti brend kao Ronaldo

Dodao je i da Modrić nije „brend“ kao što su Ronaldo, Beckham ili Mbappé. Analitičari ističu da dio igrača, zahvaljujući svom imenu, može klubu donijeti dodatnu komercijalnu vrijednost, ali većina to ne čini radi novca. Umjesto toga, ulaganje vide kao izraz ljubavi prema fudbalu i način da ostanu u sportu i nakon završetka profesionalne karijere.

„On je jednostavno izuzetno dobar nogometaš, ali vjerovatno ne bi bio na listi deset najpoznatijih igrača svijeta.“