Naučna konferencija o Bosni i Hecegovini u međunarodnim odnosima od 1887.-2025. održana je u Naučnoistraživačkom institutu „Ibn Sina“ na kojoj su tretirane razičite teme koje se tiču elemenata koji su utjecali na bosanskohercegovački razvoj. Admir Lisica, predsjednik organizacionog odbora, opisao je saradnju BiH sa zapadnim i onim zemljama koje nazivamo islamskim.

„Težimo ulasku u NATO, težimo ulasku u EU, to su naši glavni partneri, međutim ne trebamo zanemariti ni saradnju sa nekim drugim geopolitičkim akterima poput Turske i drugih zemalja koje porilično dobro kotiraju međunarodnim odnosima“, rekao je Admir Lisica.

Naučna konferencija o BiH: Moraju se štititi granice i svi se moraju osjećati sigurno

Bosna i Hercegovina se oslanja na historijske događaje koji su još u 19. stoljeću zapečatile njenu vrijednost, profesorica Dževada Garić naglašava važne događaje koji su utjecali na daljnji razvoj njene geopolitike. Komentarisala je evropski put kojem težimo i naglasila da on zavisi od načina koji odgovorni biraju za rješavanje izozova s kojima se susreću.

„Stabilna jeste jer su granice očuvane, naši izazovi su politički unutrašnji izazovi i uplitanje susjednih država i pojedinih drugih država iz inostranstva, političari koji su odgovorni za to se trebaju suočavati s tim“, istakla je profesorica Dževada Garić.

Prof. dr. Ermin Kuka je poručio kako je BiH od Dejtonskog mirovnog sporazuma do danas stavljena na vagu između aspiracija susjedne države Srbije prema Istočnoj Bosni i postavljanju granica koje utječu na razvoj države u globalnom aspektu.

„Odgovor probosanskih struktura u Bosni i Hercegovini jeste da ne smije dopustiti prepuštanje kroz imovinu, teritorija i resursa, dakle, jasno se znaju po Dejtonu šta su nadležnosti države, ne smije se dozvoliti da mjesta koja gravitiraju prema trima područjima budu ostavljena, prepuštena samima sebi“

Naučna konferencija o BiH: Moraju se štititi granice i svi se moraju osjećati sigurno

Građansko povjerenje u političke strukture blijedi u strahu od neprihvaćenosti u sredinama gdje se kao pojednici osjećamo kao manjina, smatra profesor Amer Osmić.

„Smatram da smo se mi nekako tiho pomirili sa tom etničkom teritorijalizacijom prostora i da svako gravitira u onom prostoru gdje je njihova etnička struktura dominantna, šta mi možemo uraditi? Dakle, prva dimenzija jeste povratak povjerenja u politiku na način da se omogući pristup politici i političkim elementima onih snaga u BiH koje prevazilaze nivo etničkog“, govori Osmić.

Štiti očuvane granice, razbijanje etničkih struktura u međuljudskim odnosima i poštivanje nadležnosti države određenih po Dejtonu su poruke koje su poslane sa današnje konferencije kako bismo osigurali uspješan daljnji razvoj BiH.

(Hadžera Žutić)