Dok Milorad Dodik nastavlja voditi politiku otvorene konfrontacije s institucijama države i međunarodne zajednice, Njemačka i Francuska, dvije ključne članice Evropske unije, odlučile su podvući crtu.
Njihov zajednički non-paper, koji je procurio u javnost, predstavlja najdirektniji i najoštriji odgovor evropskih sila na političku destrukciju koja se već mjesecima odvija u režiji predsjednika Republike Srpske.

U dokumentu koji je trenutno u proceduri unutar Političkog i sigurnosnog vijeća EU jasno se ističe: Bosna i Hercegovina se nalazi u najdubljoj političkoj krizi još od okončanja agresije 1995. godine, a glavni uzrok je – Milorad Dodik.
Non-paper detaljno navodi kako je Narodna skupština RS-a, predvođena Dodikovim SNSD-om, donijela niz zakona koji direktno potkopavaju ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Ignorisanje odluka Ustavnog suda BiH, nepriznavanje autoriteta visokog predstavnika Christiana Schmidta i inicijativa za donošenje entitetskog ustava predstavljaju direktan napad na suverenitet države.

Njemačka i Francuska protiv Dodika: Evropa diže rampu, kraj finansiranja RS-a?

Ovo više nisu samo političke igre – ovo je sistemski pokušaj demontaže države. I dok Dodik koristi retoriku "zaštite entitetskih prava", ono što zapravo radi jeste izolacija RS-a od ostatka zemlje, uz podrivanje svih temelja na kojima počiva Dejtonski sporazum.

Sankcije: nužno zlo ili jedini preostali alat?

Njemačka i Francuska ne ostaju na pukim osudama – pozivaju na konkretne korake. Među njima je i zamrzavanje svih finansijskih sredstava namijenjenih projektima u RS-u, uključujući ona iz Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF), Evropske investicione banke (EIB), Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Svjetske banke (WB).
Ovakva mjera pogodila bi ne samo institucije, već i privredu RS-a – ali upravo tu leži tragična istina: ceh Dodikovih poteza plaćaju građani, a ne politička elita koja već godinama sebi povećava plate i gomila privilegije.

Njemačka i Francuska protiv Dodika: Evropa diže rampu, kraj finansiranja RS-a?

Oštru poruku poslala je i Aleksandra Pandurević iz SDS-a: “To je rezultat Dodikove politike guranja prsta u oko. Vozi sa sobom u ambis čitavu zemlju i narod. Nažalost, narod će platiti, a ne oni.” Njene riječi reflektuju osjećaj sve većeg broja građana – da se BiH nalazi u talac krize koju generiše jedan čovjek, a koju trpi čitavo društvo.

Izolacija Dodika – politički realitet

Non-paper ide i dalje – preporučuje prekid svih visokih kontakata s osuđenim ili optuženim liderima RS-a, čime se Dodik dodatno gura u međunarodnu izolaciju. Istovremeno, EU poziva na jačanje podrške opozicionim strankama i civilnom društvu u RS-u, prepoznajući da promjene iznutra neće doći preko SNSD-a.
Ovo je trenutak istine za Bosnu i Hercegovinu, ali i za Evropsku uniju. Ili će EU pokazati da ima snage da brani principe na kojima počiva – vladavinu prava, demokratski poredak i poštivanje međunarodnih sporazuma – ili će dopustiti da se pred njenim očima uruši jedna evropska država. Milorad Dodik je test za Evropu, ali i ogledalo domaćim političarima. Vrijeme izgovora je prošlo. Vrijeme je za odgovornost.