„Institucionalna prevencija nasilja nad ženama – obaveza cijelog društva: pravo, jednakost, osnaživanje“ bila je tema današnjeg okruglog stola održanog u Bihaću u organizaciji Kantonalnog odbora Žene SDA USK i organizacije Žene SDA BiH koji je okupio zastupnice i zastupnike sa svih nivoa vlasti – od lokalnih vijeća, preko Skupštine USK, Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine FBiH, do Parlamentarne skupštine BiH, kao i predstavnike izvršne vlasti i nevladinog sektora.
Kroz otvoren dijalog diskutiralo se o ulozi zakonodavne i izvršne vlasti u borbi protiv nasilja nad ženama, sa fokusom na efikasniju primjenu zakona, međuresornu saradnju i dostupnost zaštite za sve žene, uključujući i žene iz marginalizovanih grupa.
Posebno je istaknuta važnost usvajanja nacrta Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona FBiH iz decembra 2024. godine, kojima su:
· uvedena nova krivična djela (poput spolnog uznemiravanja, uhođenja, zloupotrebe intimnih snimaka),
· pooštrene kazne za nasilje nad ženama i djecom,
· onemogućeni otkupi kazne za najteže oblike nasilja.
Ključni zaključci okruglog stola:

1) Ratifikacija Istanbulske konvencije obavezuje sve nivoe vlasti u BiH da djeluju sistemski i proaktivno protiv svih oblika nasilja nad ženama. Njena dosljedna implementacija mora biti prioritet.
2) Izmjene i dopune Krivičnog zakona FBiH (2024) predstavljaju pozitivan pomak jer uvode nova krivična djela (poput uhođenja, spolnog uznemiravanja, zloupotrebe snimaka), pooštravaju kazne i zabranjuju otkup kazne za određene oblike nasilja. Nakon što iste budu usvojene, potrebno je osigurati njihovu dosljednu primjenu kroz edukaciju i kontrolu u pravosuđu i policiji.
3) Postoji potreba za jačanjem institucionalnih kapaciteta – posebno u centrima za socijalni rad, policiji i zdravstvu – kako bi odgovor na nasilje bio brz, efikasan i koordiniran.

4) Rodna osjetljivost i pristup marginalizovanim grupama mora biti sastavni dio svih institucionalnih politika i praksi.
5) Psihološka i psihosocijalna podrška žrtvama nasilja mora biti dostupna i kontinuirana, a ne ograničena samo na krizne intervencije.
6) Edukacija i prevencija u zajednici, obrazovanju i medijima su ključni za dugoročno suzbijanje nasilja i stvaranje kulture nulte tolerancije.
7) Organizacija Žene SDA BiH prepoznaje važnost i odgovornost zajedničkog djelovanja u borbi protiv nasilja nad ženama, kroz kontinuirani rad na edukaciji, podršci žrtvama, ali i zagovaranju zakonodavnih promjena. Njihov angažman i predanost na lokalnoj i kantonalnoj razini ključni su za jačanje institucionalnih mehanizama zaštite žena u BiH.
Jasna poruka svih učesnika: Nasilje nad ženama nije privatna stvar. Institucije moraju biti djelotvorne, osjetljive i dostupne – svakoj ženi, u svakom trenutku.