U objavi koja je izazvala reakcije, vojno-sigurnosni analitičar Centra za geopolitička istraživanja "Geopol" Nedžad Ahatović iznio je analizu trenutne situacije u Ukrajini.

Na društvenim mrežama, Ahatović je objasnio zašto se pozivi za mir sve više čuju u kontekstu rata koji traje već tri godine, iako mnogi mediji u regiji pišu kako "Ruska Federacija dobija rat."

Zašto mir između Ukrajine i Rusije sada, kada, kako mediji, i kod nas i u regionu, pišu da po svim vojnim parametrima Ruska Federacija ‘dobija rat’? – postavio je pitanje Ahatović, koji je potom ponudio jasan odgovor zasnovan na vojnim i geopolitičkim realnostima.

Enormni gubici Rusije: Proizvodnja ne može da nadoknadi sve

U svom analitičkom postu, Ahatović se osvrnuo na ogromne gubitke koje je Rusija pretrpjela tokom sukoba.

'Malo pojašnjenje samo za moje vjerne pratioce rusofile', započeo je analitičar, ističući da su, tokom tri godine rata, uništeni ili oštećeni:

Cijena u grubo jedan milion izbačenih iz stroja, više od 5000 oklopnih transportera i oko 4000 tenkova,sa najmanje 200 oborenih i oštećenih aviona i helikoptera za pune tri godine rata.

'Rusija godišnje proizvodi oko 600-800 novih tenkova, do 1000 novih transportera i 4 do 8 novih aviona. To znači da će im trebati najmanje 5 godina i više da nadoknade sve gubitke', piše Ahatović, naglašavajući da je potreban dugotrajan period da bi Rusija obnovila svoju vojnu moć.

Ujedno je upozorio na izuzetno visoke troškove: „Ovdje nisam računao ratne brodove Crnomorske Flote kojih ima oko 30 kapitalnih plovila, gdje je polovina ili potopljena ili teško oštećena. Ovaj segment je van konkurencije i po cijeni i po vremenu proizvodnje, naime, trebaće jedna cijela decenija da se svi ovi gubici nadoknade“, objašnjava Ahatović.

Rusija na ivici iscrpljenosti, a govori se o pobjedi, Ahatović: Eto zato se traži mir!

Oznake na mapi:

Žuta boja je teritorija okupirana 2023;

Plava boja teritorija okupirana 2024;

Crvena boja teritorija okupirana 2025.

Ukrajinski gubici: Veliki ljudski i vojni trošak

Ahatović se potom okrenuo i ukrajinskoj strani, gdje, prema njegovim riječima, situacija nije mnogo bolja. Ukrajinska vojska, koja je u početku bila jedan od ključnih faktora odbrane, sada je pretrpjela „kumulativne gubitke“. Ahatović ističe da je Ukrajina izgubila skoro milion svojih vojnika, bilo poginulih, bilo teško ranjenih.

Zašto je sada pravi trenutak?

Iako mnogi možda misle da su pozivi za mir znak slabosti, Ahatović u svom postu jasno objašnjava da je realnost mnogo složenija.

'Eto zato se traži mir, a ne da se spašava Ukrajina od koga?' – pita se Ahatović, naglašavajući da Ukrajina već sada ima dovoljno razloga za traženje izlaza iz ovog katastrofalnog sukoba.

„Pa Ukrajina spasi Evropu od sve ove sile oružja kojeg su uništili“, dodaje on, sugerirajući da Ukrajina, iako je dala nevjerovatne žrtve, više nije u poziciji da nastavi s borbom koja je, za sve strane, postala iscrpljujuća.

Prema njegovoj procjeni, Rusiji bi bilo potrebno najmanje deset godina da nadoknadi sve svoje vojne gubitke, a cijena tog oporavka bi bila astronomska. Stoga, pozivi za mir ne znače nužno predaju Ukrajine, već su odraz vojne i političke realnosti koja se ne može zanemariti.

Analiza Nedžada Ahatovića pokazuje da je trenutna situacija u Ukrajini daleko od jednostavne. Uz ogromne vojne gubitke sa svih strana, rat je postao trošak koji više nije održiv niti za Rusiju, niti za Ukrajinu. Zbog toga, mir ne treba doživjeti kao poraz, već kao nužnu opciju za spas preostalih ljudskih života i za okončanje nesagledivih razaranja koja su sada već postala svakodnevica.