Na današnji dan, 26. maja 2011. godine, u jutarnjim satima, srbijanska policija uhapsila je jednog od najtraženijih ratnih zločinaca u modernoj historiji – Ratka Mladića.
Mladić je uhapšen u selu Lazarevo, nadomak Zrenjanina, gdje se krio pod lažnim identitetom – Milorad Komadić. Prema informacijama iz tadašnje istrage, hapšenje je uslijedilo nakon dojave da se Komadić koristi identifikacijskim dokumentima na ime Mladića i da mu fizički nevjerovatno liči.
Istragom je potvrđeno: riječ je zaista bila o odbjeglom komandantu Vojske RS, osumnjičenom za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine počinjene tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Tadašnji predsjednik Srbije Boris Tadić, na vanrednoj konferenciji za medije, potvrdio je da je Ratko Mladić uhapšen na teritoriji Srbije.
"Završena je potraga, ali ne i istraga o tome ko mu je pomagao u skrivanju svih ovih godina", rekao je Tadić i pohvalio policijske i sigurnosne službe koje su učestvovale u akciji.

Uhapšeni Mladić je, prema tada važećoj proceduri, prebačen u istražni pritvor, a ubrzo potom i izručen Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu.
Ratko Mladić je karijeru započeo kao oficir Jugoslovenske narodne armije (JNA), a uoči rata u BiH bio je komandant JNA u Kninu. U maju 1992. postavljen je na čelo Glavnog štaba novoformirane Vojske RS, koju je predvodio tokom cijelog rata u BiH.
U julu 1995. godine, pod njegovom komandom, izvršen je genocid u Srebrenici – najveći masakr u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, u kojem je ubijeno više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka. Mladić je bio i glavni vojni akter opsade Sarajeva, koja je trajala 1.425 dana i odnijela živote hiljada civila.
Mladić je bio u bjekstvu punih 16 godina, tokom kojih je, prema saznanjima iz istraga, imao aktivnu mrežu pomagača unutar vojnih, bezbjednosnih i političkih struktura. Upravo zato je njegovo hapšenje 2011. godine ocijenjeno kao veliki korak u ispunjavanju međunarodnih obaveza Srbije prema Haškom tribunalu.
Samo hapšenje je bilo izvedeno brzo i bez većeg otpora. Mladić je u trenutku hapšenja izgledao značajno promijenjeno i bio je u lošem zdravstvenom stanju.
Ratko Mladić je 2017. godine prvostepeno osuđen na doživotnu kaznu zatvora za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine. Ta presuda je 2021. godine potvrđena i pravosnažno od strane žalbenog vijeća Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu.
Danas, 13 godina nakon hapšenja, Mladić ostaje simbol najstrašnijih zločina počinjenih tokom rata u BiH, a njegovo ime je upisano među najmračnije u modernoj historiji čovječanstva.