Sjeverna Koreja uputila je oštru kritiku Sjedinjenim Američkim Državama zbog plana za izgradnju futurističkog raketnog štita pod nazivom ‘Zlatna kupola’, upozoravajući kako bi taj sistem mogao ‘pretvoriti svemir u potencijalno nuklearno bojno polje.

Projekat koji predsjednik Donald Trump namjerava predstaviti prije kraja svog mandata zamišljen je kao odbrana od ‘zračnih prijetnji nove generacije’, uključujući balističke i krstareće projektile.

Pjongjang je preko ministarstva vanjskih poslova poručio da plan predstavlja ‘vrhunac samodopadnosti i arogancije’, izvijestili su državni mediji. Također su optužili Washington da je ‘opsjednut militarizacijom svemira’ te upozorili kako bi ovakav potez mogao izazvati ‘globalnu nuklearnu i svemirsku utrku u naoružanju’.

Sjeverna Koreja tradicionalno smatra Sjedinjene Države neprijateljem, a redovno kritikuje zajedničke vojne vježbe koje SAD provodi s Južnom Korejom.

Analitičari u Pjongjangu vide ‘Zlatnu kupolu’ kao prijetnju koja bi mogla ‘ozbiljno oslabiti’ sjevernokorejski nuklearni arsenal, izjavio je za AFP Hong Min, viši analitičar Korejskog instituta za nacionalno ujedinjenje. ‘Ako SAD dovrši svoj novi proturaketni sistem, Sjever će biti prisiljen razviti alternativna sredstva kako bi ga zaobišao ili neutralisao’, rekao je.

Nova utrka u naoružanju

Sjeverna Koreja je 2022. godine usvojila zakon kojim se formalno proglasila državom s nuklearnim oružjem, a posljednjih godina testirala je brojne balističke i krstareće projektile. Početkom ove godine tvrdili su da su ispalili novi balistički projektil srednjeg dometa s hipersoničnom bojevom glavom, ističući da će on ‘pouzdano obuzdavati sve suparnike u pacifičkoj regiji’.

Kritikama američkog plana pridružila se i Kina. Peking je prošle sedmice izrazio ‘ozbiljnu zabrinutost’ zbog ‘Zlatne kupole’, ističući da bi taj sistem mogao imati ‘snažne ofanzivne implikacije’.

‘Sjedinjene Američke Države, slijedeći politiku ‘Amerika na prvom mjestu’, opsjednute su postizanjem apsolutne sigurnosti za sebe’, saopćilo je kinesko ministarstvo vanjskih poslova. ‘To krši načelo da sigurnost nijedne zemlje ne smije biti ugrožena i podriva globalnu stratešku ravnotežu i stabilnost.’

Iako mnogi analitičari smatraju da je nadogradnja američkog protuzračnog sistema nužna, upozoravaju i da bi razvoj ‘Zlatne kupole’ mogao naići na ozbiljne tehničke i političke prepreke. Posebno se ističe ogroman trošak, koji bi mogao značajno opteretiti američki obrambeni budžet.

Prema trenutnom budžetskom prijedlogu, planirano je ulaganje od 25 milijardi dolara. ali procjene američke vlade pokazuju da bi tokom narednog desetljeća ukupni troškovi mogli biti i dvadeset puta veći.