Sud je dozvolio da se presuđeni dug slovenačke firme 'Vijadukt' zbog povlačenja koncesije u iznosu od preko 100 miliona KM može počet naplaćivati iz imovine Bosne i Hercegovine. Prvo spomenuta je bila zgrada Centralne banke u Mostaru. Urednik emisije 'Istraga sedmice' Avdo Avdić je zbog toga pozvao prethodnog guvernera Centralne banke i profesora na Ekonomskom fakultetu Senada Softića kako bi saznali da li će Centralna banka 'otići pod bubanj':

'Ja naravno mislim da neće' na početku je kategoričan profesor Softić i dodaje:

'Centralna banka je od reprezentativne važnosti za državu Bosnu i Hercegovinu i njenu ekonomiju, za njenu makroekonomsku stabilnost i uvjeren sam da sve treba učiniti kako Centralna banka BiH ne bi nikada bila nikakvo pitanje bilo kakvih arbitraža. Ovaj slučaj 'Vijadukt' je zaista vrlo težak i specifičan slučaj, ali svi ovi koji se trenutno spominju u načinu vraćanja tog duga nisu odgovorni za njega - ni Centralna banka ni BHANSA niti su ikako doprinijeli tome. U ovom trenutku, dakle urgentno - ja to rješenje vidim tako da Vijeće ministara odmah, dakle ne za sedam dana ili za još sedam dana nego odmah, donese odluku da plati taj dug, ali paralelno sa istom odlukom traži da se obustavi isplata sa jedinstvenog računa ka RS sve dok se ne namiri taj dug od 110 miliona KM', pojašnjava trenutnu situaciju i način na koji profesor Softić vidi rješenje tog problema:

'Dakle, ako nema druge, država kao garant treba da plati taj dug, ali istovremeno i istom odlukom se obaveže da se obustavlja isplata sa jedinstvenog računa prema RS-u dok se taj iznos ne namiri', ponavlja profesor Softić i potvrđuje da se ne radi o vanjskom dugu države kao neki drugi jer ovaj nije prošao proceduru ratifikacije:

'Svi vanjski dugovi moraju proći potrebne procedure da bi na kraju otišli na rartifikaciju u Predsjedništvo BiH. Ovdje to nije slučaj jer se radi o sudskoj presudi. Ovdje se tako da kažem radi o jednom dobro osmišljenom projektu kako da država plati ovaj dug. Ovo je prilika da se napravi primjer i za ostale jer će bit još takvih slučajeva, a ne da ovo snosi i Federacija na principu dvije trećine duga Federacija, a jednu trećinu RS u trenutku kad je kompletan dug napravio RS', pojašnjava Softić situaciju u vezi sa načinom plaćanja duga 'Vijaduktu' iz Slovenije koji je kreirala i prouzročila RS.

Softić za 'Istragu sedmice': Dug mora platiti onaj ko ga je napravio, ovo je šansa za reset

'Ovo je dakle prilika da se resitra stanje i da se konačno napravi situacija u kojoj će platiti dug onaj koji ga je i napravio s obzirom da ima još takvih mogućih presuda u najavi. Mislim da je ovdje i slabo branjena država od strane pravobranilaca jer ona jeste garant za vanjski dug, ali ovaj dug nije prošao ratifikaciju i sad je od Suda napravljena takva situacija', napominje prof esorSoftić

Svakako pogledajte cijeli razgovor i saznajte kako će se Centralna banka na sudu zaštiti od odluke Općine Centar da im ne izda urbanističku dozvolu za zemlju i projekt koji su uredno kupili za potrebe izgradnje centralne jedinice Sarajevo.