Zapravo je riječ o proboju nekog od trbušnih organa ili masnog tkiva kroz otvor ili slabiji dio mišića ili vezivnog tkiva.
Češće se javlja kod muškaraca
Izbočina može biti nepomična ili se pojavljuje i nestaje tokom različitih aktivnosti ili u različitim položajima tijela. Iako se može pojaviti kod svih dobnih skupina, rizik raste s godinama jer trbušna stijenka postepeno slabi.
Može biti posljedica povrede ili operacije, urođena ili se može razviti kod djece koja imaju slab trbušni zid. Češće se javlja kod muškaraca nego kod žena, a simptomi se razlikuju.
Većina slučajeva nisu ozbiljni, ali s vremenom mogu postati. Ponekad se izbočina može gurnuti natrag u trbušnu šupljinu, a ako je riječ o nereducibilnoj herniji, mogla bi imati ozbiljne komplikacije.
Kad se izbočeni sadržaj ne može vratiti nazad to može biti bolno, a u težim slučajevima tkivo može biti odsječeno od opskrbe krvlju što dovodi do odumiranja tkiva (nekroze) i zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju.
Pacijenti uglavnom opisuju blagu bol ili osjećaj pritiska na mjestu hernije. Nelagoda se pogoršava s bilo kojom aktivnošću koja opterećuje trbuh, poput dizanja teškog tereta, trčanja ili tokom pražnjenja crijeva.
Uobičajeni faktori u stvaranju ventralne hernije uključuju pretilost, trudnoću i napornu fizičku aktivnost.
Pupčana (umbilikalna) hernija
Druga je najčešća vrsta hernije, jer pupak je najtanji dio trbušne stijenke. Nastaje kad dio crijeva probije kroz otvor na trbušnoj stijenci. Većina je urođena, a dobra vijest je da je ovo jedina vrsta hernije koja prolazi sama od sebe kako mišići trbušne stijenke jačaju.
Ako ne nestane do pete godine života, može se riješiti operacijom. Odrasli također mogu imati pupčanu herniju, s tim da je vjerojatnost pojave veća kod žena.
Incizijska hernija
Nastaje kada tkivo probije kroz trbušni zid na mjestu hirurškog reza. To je uobičajena nuspojava abdominalne operacije te može dovesti do ozbiljnijih problema ako se ne popravi.
Dijafragmalna (hijatalna ili hiatus) hernija
Još jedna uobičajena vrsta hernije koja se događa kad se proširi otvor u dijafragmi (ošitu). Kroz njega se izboči vrh želuca prema gore u prsnu šupljinu. Izbočina nije vidljiva nego se javljaju žgaravica ili bol u prsima te se primjećuje kiselkast okus u ustima.
Hijatalna hernija gotovo uvijek uzrokuje gastroezofagealnu refluksnu bolest (GERB). Najčešća je kod starijih od 50 godina.
Uzroci nastanka hernije
Herniju uzrokuje kombinacija mišićne slabosti i naprezanja. Uzrok može biti traumatska povreda ili operacija, ali češće je posljedica ponavljajuće povrede, odnosno pritiska ili napora koji s vremenom mogu istrošiti tkivo. Ovisno o uzroku, može se razviti brzo ili tokom dužeg vremenskog perioda.