Strategija za jačanje regionalne ekonomske saradnje, značaj ulaganja u infrastrukturne projekte, kao i razvojne potencijale turizma i digitalizacije, u fokusu su Sarajevo Business Foruma (SBF), koji je danas započeo u glavnom gradu BiH. Sarajevo Business Forum i ove godine je okupio poslovne ljude iz više zemalja, a s ciljem međusobne saradnje i ulaganje u budućnost.

SBF 2025, koji organizuje BBI Banka sa svojim partnerima, okuplja više od 500 poslovnih lidera i stručnjaka iz regiona i svijeta.

Direktorica Marketinga i komunikacija BBI Banke Amra Babić je izražavajući dobrodošlicu učesnicima naglasila da je Forum najznačajniji društveno odgovorni projekt ove banke, jedan od vodećih poslovnih događaja u regiji, te platforma za investicije i razvoj.

Sarajevo još jednom postaje tačka sastajanja čiji je cilj napredak – naglasila je Babić.

Direktor Energoinvesta Sarajevo Mirza Ustamujić izjavio je da je i ovogodišnja organizacija međunarodne poslovne konferencije Sarajevo Business Forum (SBF) pozicionirala Sarajevo kao trenutno nabitnije mjesto u regiji gdje se dešavaju bitne stvari.

Konkretno, kada je riječ o kompaniji Energoinvest, ovo je nama dodatni vjetar u leđa jer ćemo biti u prilici da razgovaramo s brojnim investitorima, pogotovo iz zemalja Zaljeva. Ono što smo radili prethodnih godinu dana, pojačali svoje redove, vjerujem da će slijediti i druge kompanije u Bosni i Hercegovini i mislim da je to pozitivna praksa i trend koji trebamo nastaviti u budućnosti - izjavio je Ustamujić novinarima.

BiH i Republika Slovenija potpisale su sporazum o saradnji u oblasti digitalne transformacije, koji se odnosi na rad državnih agencija, institucija i privatnog sektora.

Zadovoljstvo mi je naglasiti odličnu saradnju između Bosne i Hercegovine i Slovenije. Danas činimo važan korak naprijed u tom odnosu. Ovaj sporazum odražava naše zajedničke vrijednosti i naglašava snažnu i kontinuiranu podršku Slovenije putu Bosne i Hercegovine ka integraciji u Evropsku uniju – kazala je Ksenija Klamper, ministrica digitalne transformacije Republike Slovenije.

Zemlje Zaljeva i Istoka zainteresovane su za investiranje u BiH poručeno je sa skupa kojeg je pratila i novinarka Hayat TV-a Amela Hodžić-Cviko.

Odnose UAE sa Zapadnim Balkanom obilježavaju rastuća ekonomska partnerstva i strateški interesi. Nadograđujući se na to, želimo ojačati odnose s Bosnom i Hercegovinom u svim sektorima, omogućavajući privatnom sektoru da iskoristi nove mogućnosti u obje zemlje – kazao je Abdulla Ahmed Al Saleh iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Cordula Wohlmuther, regionalni direktor za Evropu u UN turizam, kaže da je njihov fokus na održivosti, istrajnosti i pristupačnosti.

Dobro je vidjeti da je Bosna i Hercegovina domaćin ovakvih okupljanja predstavnika zemalja širom svijeta, pokazujući tako svoju gostoljubivost – rekla je.

Ovogodišnjem premium izdanju SBF-a, među ostalim, prisustvuju delegacije iz Kraljevine Saudijske Arabije, Turske, Slovenije, Albanije, Sjeverne Makedonije.