Poznate su još kao sunčane pjege ili mrlje od sunca, a najčešće se pojavljuju na licu i rukama te ženama jako smetaju i često ih pokušavaju neutralizirati. Sunčane pjege su tamne mrlje na koži koje se pojavljuju nakon prekomjernog izlaganja ultraljubičastom (UV) svjetlu. Poznate su još kao staračke pjege, jetrene pjege ili solarni lentigo, a radi se o vrsti hiperpigmentacije (takozvane tamne mrlje). Svako ih može dobiti, ali obično se pojavljuju oko četrdesete godine života.

Ove pjege se pojavljuju kada se ćelije koje proizvode pigment kože (zvane melanin) pretjerano stvaraju nakon prekomjernog izlaganja suncu, uzrokujući tamne mrlje na koži. Za razliku od raka kože, sunčane pjege nisu opasne niti prekancerozne. Iako sunčane pjege nije potrebno liječiti iz zdravstvenih razloga, njihov se izgled možeš ublažiti kremama i kozmetičkim postupcima. Takođe postoje načini za smanjenje rizika od njihovog nastanka ako provodite mnogo vremena na otvorenom.

Svako može razviti sunčane pjege ako provodi vrijeme na suncu ili u solarijima. Ali veća je vjerovatnost da ćete razviti sunčane pjege u četrdesetim godinama jer vaša koža ima više godina kontinuiranog izlaganja suncu. Zbog toga se sunčane pjege nazivaju i staračkim pjegama. Genetika također utječe na razvoj ovih mrlja.

Kako se riješiti sunčanih pjega?
Sunčane pjege ne uzrokuju zdravstvene probleme i ne zahtijevaju liječenje. Ipak, ako vam se ne sviđa njihov izgled, možete koristiti različite proizvode za njegu kože kako bi se ublažio njihov izgled. Dermatolog također može ponuditi kozmetičke postupke koji mogu izblijediti ili ponekad ukloniti sunčane pjege.

Kreme i losioni
Različiti proizvodi za njegu kože mogu pomoći u ublažavanju izgleda sunčanih pjega. Ovi proizvodi obično su dostupni bez recepta, ali dermatolog također može ponuditi topičke tretmane s jačim formulacijama (kreme i losione koje možete direktno nanijeti na kožu). Za najbolje rezultate, nanosite kremu za izbljeđivanje sunčanih pjega na kožu jednom ili dva puta dnevno tokom nekoliko sedmica ili mjeseci.

Dermatolog će vjerovatno preporučiti topičke tretmane koji sadrže sljedeće aktivne sastojke: azelaična kiselina, kojična kiselina, vitamin C, glikolna kiselina i retinoidi (kao što su retinol, adapalen gel, tretinoin, tazaroten).