Mjesec ramazana je mjesec kada odgajamo svoju dušu. U večerašnjem izdanju emisije 'Stil života u islamu' govorio je dr. Abdulgafar-ef. Velić. Osim što je glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Sarajevo, on pomno brine i čuva našu tradiciju - sve što je u vezi sa džamijama, tradicijama, ali i običajima.

''Televizija Hayat je na toj misiji da sve nas vraća našoj tradiciji, običajima. Vaš cjelokupan Ramazanski program je u tom smjeru okrenut. Drago mi je što sam dio toga. Kada je riječ o Sarajevu, imamo 216 džamija, brojne imame, studente, dobre ljude koji su uključeni u sistem organizacije vjerskog života... Možemo reći, da su u svim tim sadržajima prisutni ljudi sa televizije Hayat'', započeo je ef. Velić.

'Stil života u islamu': Nakon ramazana ’92. iz našeg naroda izrodila se najčasnija Armija RBiH

Ramazan je mjesec u kojem ističemo najljepše vrline. Ef. Velić govori da na ramazan gledamo kao na roditelja koji nam se vraća, ulazi u naše domove i bude sa nama mjesec dana.

''Riječ je o jednom velikom i snažnom autoritetu koji uđe u naše domove. Mi se promijenimo u ramazanu. Postanemo ozbiljniji i mudriji. Dimenzija ramazana je velika. Jedan od velikih darova koje nam donese jeste post. Post je jedan od najtežih propisa naše vjere, a koji se najviše praktikuje. Ramazan nam donese taj propis da nas ojača i promijeni. Nakon ramazana ’92. godine se iz našeg naroda izrodila Armija RBiH. To je najčasnija armija koja se pojavila u posljednjih hiljadu godina. Imala je časne i hrabre borce. Nadamo se da će i ovaj ramazan odgojiti nove lidere našeg naroda'', rekao je ef. Velić.

Najdragocjenije što svako vrijeme može imati jesu ljudi. Poznavati historiju, sebe kroz tu historiju, sigurno je jedan od važnih pokazatelja kako ćemo živjeti danas, ali i kako ćemo planirati budućnost. O tome su govorili mr. Dženan Handžić, direktor Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu; prof. dr. Zehra Alispahić i dr. Ahmed Hatunić, direktor Behram-begove biblioteke u Tuzli.

''Gazi Husrev-begova biblioteka je najpoznatija po svojoj zbirci. Gazi Husrev-begova biblioteka posjeduje oko 900 dužnih metara arhivskog materijala od 1882. godine. Imamo izvanrednu generaciju naučnika, mladih istraživača. Sposobni su dići zastavu Gazi Husrev-begovog vakufa visoko'', rekao je Handžić.

'Stil života u islamu': Nakon ramazana ’92. iz našeg naroda izrodila se najčasnija Armija RBiH

Odgovornost prema generacijama koje mogu biti motiv i koji mogu ostaviti trag na naše vrijeme nas samo dodatno inspiriše da stvaramo kvalitetno okruženje za mlade ljude.

''BiH je uvijek, a posebno u vremenu dolaska islama, znalo je odgovoriti na najljepši način na Božiji zov da se uči, širi znanje. Mjesec ramazana je mjesec knjige, znanja. Ovdašnji čovjek je učio, opismenjavao se. BiH nikad nije bila periferija kada je u pitanju znanje'', ističe Alispahić.

'Stil života u islamu': Nakon ramazana ’92. iz našeg naroda izrodila se najčasnija Armija RBiH

Islam kada je dolazio na ove prostore sa sobom je donio raskoš i ostavio je kao trag velika imena na čijim temeljima i mi danas odgajamo nove generacije.

''Behram-begova medresa je na novoj lokaciji. Nadamo se da ćemo obnoviti zgradu na staroj lokaciji kada ćemo imati sve tri institucije Behram-bega u jednoj građevinskoj cjelini. Imamo diplomante Behram-begove medrese iz tog starog perioda. Ostao je da živi vakuf Behram-bega kroz djelovanje naših imama, diplomanata...'', govori Hatunić.