U vremenu u kojem ideje postaju valuta napretka, a kreativnost pokreće tržište i oblikuje koncepte stvaralaštva, svijet se i ove godine okuplja oko zajedničke misli – da intelektualno vlasništvo zaslužuje svoje mjesto na pijedestalu savremenog društva. Svjetski dan intelektualnog vlasništva, koji se tradicionalno obilježava 26. aprila pod pokroviteljstvom Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO), ove godine posvećen je muzici – univerzalnom jeziku čovječanstva.

U tom duhu, Bosna i Hercegovina se pridružuje globalnoj proslavi, potvrđujući svoju opredijeljenost zaštiti i afirmaciji stvaralačkih pohoda. Institut za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine i AMUS – Asocijacija kompozitora – muzičkih stvaralaca BiH, kao ključne institucije iz oblasti autorskih prava, zajednički organizuju svečani program koji će se održati 25. aprila u kolosalnom ambijentu Gradske vijećnice u Sarajevu – arhitektonskom simbolu intelektualnog vlasništva.

Kroz pažljivo odabran, visoko kvalitetan sadržaj, Bosna i Hercegovina će u svijet poslati jasnu poruku: muzika nije samo estetski izražaj, već i pravno dobro, vrijednost čiji opstanak i razvoj zavise od snažnih mehanizama zaštite intelektualne svojine. Na tom putu, Institut za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine stoji kao čuvar nevidljivih vrijednosti – ideja, izuma, umjetničkih djela i znanja koja oblikuju budućnost. U svijetu gdje se misao pretvara u djelo, a kreativnost u razvoj, Institut pažljivo gradi pravni okvir koji štiti ono najosjetljivije – ljudski um i njegov stvaralački domet.

U središtu pažnje obilježavanja Svjetskog dana intelektualnog vlasništva 2025. bit će autori, kompozitori i svi nosioci muzičkih prava – ne samo kao umjetnici, već i kao ekonomski i kulturni akteri čiji doprinos društvu mora biti priznat i zaštićen. AMUS, kao nosilac kolektivne zaštite autorskih prava iz oblasti muzike, kroz svoj rad kontinuirano štiti interese stvaralaca u Bosni i Hercegovini, gradeći sistem koji omogućava da kreativni rad bude adekvatno vrednovan, a autorska prava poštovana u praksi.

Kroz muzički program i panel diskusiju, ova manifestacija bit će susret mišljenja i ideala, kroz koja će se promišljati o ulozi zakonodavnih i institucionalnih politika u zaštiti stvaralaštva koje prelazi granice žanra, jezika i tržišta, o muzici kao univerzalnom jeziku.

“Svjetski dan intelektualne svojine 2025. naglašava kako kreativnost i inovacije, podržane pravima intelektualne svojine, održavaju uspješnu muzičku scenu koja koristi svima, svuda. Ovogodišnji Svjetski dan intelektualne svojine poziva nas da istražimo kako prava intelektualne svojine i politike inovacija osnažuju kreatore, inovatore i poduzetnike da unesu svježe ideje u muzičku industriju, čuvajući rad tekstopisaca, kompozitora i svih onih koji oblikuju muziku koja nas pokreće”, poručuje WIPO, a BiH se svojim doprinosom pridružuje velikim idejama.

Svjetski dan intelektualnog vlasništva bit će obilježen u Sarajevu

Obilježavanjem Svjetskog dana intelektualnog vlasništva, Bosna i Hercegovina potvrđuje svoju pripadnost zajednici naroda koji razumiju da bez zaštite stvaralaštva nema ni njegove budućnosti. Ovogodišnja centralna tema - muzika, više nego ikada postala je višeslojno dobro – prisutna u obrazovanju, medijima, tehnologiji, turizmu, svakodnevici. Ona je duboko utkana u naše živote i upravo zbog svoje sveprožimajuće vrijednosti, njena pravna zaštita mora biti snažna, jasna i pravedna – kako bi oni koji stvaraju muziku mogli i dalje da stvaraju svijet koji nas povezuje, pokreće i nadahnjuje.

Okupljeni oko ideje da je intelektualno vlasništvo temelj ljudske ostavštine, 25. aprila, u raskošnoj akustici sarajevske Vijećnice, progovarat ćemo zajedno, riječju i melodijom, u ritmu prava i stvaralaštva.