Sjedinjene Američke Države rasporedile su nadzvučne bombardere B-1B Lancer u Japan, čime dodatno učvršćuju vojno prisustvo u strateški osjetljivom dijelu zapadnog Pacifika, izvještava Newsweek.

Japan, kao ključni američki saveznik u regiji, nalazi se unutar tzv. "prvog otočnog lanca", koji predstavlja važan element američke pomorske strategije za ograničavanje uticaja Kine i Rusije u Tihom okeanu. Upravo u toj zemlji nalazi se i najveći broj američkih vojnika izvan teritorije SAD-a, što dodatno pojačava značaj ovog raspoređivanja.

Američko zapovjedništvo za Pacifik potvrdilo je da su dva bombardera B-1B u utorak sletjela u zračnu bazu Misawa u Japanu, gdje su stigli iz baze Dyess u Teksasu. Misija je označena kao Bomber Task Force 25-2, a cilj je očuvanje stabilnosti u indo-pacifičkoj regiji i sposobnost brzog odgovora na moguće prijetnje.

-Ove misije osiguravaju spremnost da djelujemo bilo kad i bilo gdje radi zaštite interesa SAD-a i podrške našim saveznicima - izjavio je pukovnik Christopher Travelstead, operativni direktor 9. ekspedicijske eskadrile bombardera.

Trump izdao naredbu koja sluti na najgore: Pokazivanje sile usred rastućih tenzija na Pacifiku

B-1B Lancer je jedan od najsnažnijih bombardera u arsenalu američkog vazduhoplovstva. Može ponijeti do 34.000 kilograma konvencionalnog oružja, leti brzinom preko 1.2 Macha, ali nije opremljen za nuklearne misije. Uprkos tome, njegovo prisustvo u regiji smatra se snažnom porukom – posebno u trenutku kada je Kina demonstrirala svoje bombardere H-6N, sposobne za nošenje nuklearnog oružja, uoči parade.

Nedavno su na otok Diego Garcia u Indijskom okeanu prebačeni i "nevidljivi" bombarderi B-2, koji imaju mogućnost nošenja nuklearnog naoružanja, što je protumačeno kao priprema za eventualne reakcije na pogoršanje odnosa sa Iranom.

U međuvremenu, u Japanu su dodatno raspoređene i borbene eskadrile, dok su u zapadnom Pacifiku aktivna dva američka nosača aviona – sve u okviru nastojanja da se očuva sigurnosna ravnoteža u regiji u kojoj tenzije rastu iz dana u dan.

Newsweek navodi da su u vezi s ovim razvojem situacije upiti poslani ruskoj i kineskoj vojsci, ali do trenutka objave nisu dobili odgovore. Sjevernokorejska ambasada u Pekingu također nije komentarisala slučaj.