Zamjenik državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država Christopher Landau na Parlamentarnoj skupštini NATO-a u Daytonu obratio se, kako je kazao, uime predsjednika SAD Donalda Trumpa i državnog sekretara Marca Rubija, te zahvalio guverneru DeWineu i kongresmenu Turneru što su ih ugostili.
U okviru Skupštine, održan je i javni forum "Daytonski dijalog: Razgovori o miru i sigurnosti na Balkanu", organizovanom povodom tri decenije od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma o Bosni i Hercegovini.

Također bih želio zahvaliti svim okupljenim dostojanstvenicima koji su doputovali iz cijelog svijeta, posebno iz Evrope i Balkana. Drago mi je što vas mogu pozdraviti u našoj zemlji i čast mi je što ste danas ovdje. Okupili smo se na vrlo posebnom mjestu u vrlo posebno vrijeme. Dayton, Ohio, dom je braće Wright, Wilbura i Orvillea, koji su sanjali o avionima na motor i ostvarili taj san jednog decembra 1903. u Kitty Hawku, Sjeverna Karolina. Nikad me ne prestaje iznenađivati da se ovaj prvi let na motor dogodio samo 60 godina prije nego što sam se rodio, kada je moj djed već imao 20 godina - rekao je on.

Ovdje smo i u posebno vrijeme, 30 godina nakon što su mirovni sporazumi za Bosnu ispregovarani u ovom gradu, kaže Landau.

Za pojedince ili za nacije, malo je plemenitijih pothvata od traženja mira za sebe ili druge, a očito je traženje i promicanje mira cijela poanta diplomacije, što je i moj posao. Stoga odajemo počast onima koji su se okupili na ovom mjestu prije 30 godina kako bi sklopili mirovne sporazume. Znači li to da su ti mirovni sporazumi savršeni? Naravno da ne. Većina mirovnih sporazuma predstavlja pokušaj kompromisa. Kompromis često nije lijep - niko ne dobija 100 posto onoga što želi, ali bolje išta nego ništa.
Daytonski sporazum od prije trideset godina proglašen je "herojskim i historijskim" i zaista je zaustavio krvoproliće među civilima. Ali od samog početka, SAD su sažele svoj cilj kao sporazum koji je, citiram, "jasan", "ograničen" i "dostižan" – naveo je Landau.

Potom je poručio:

Mi u Trumpovoj administraciji spremni smo pružiti svoje dobre usluge kako bismo poboljšali uvjete, ali samo ako je naše učešće željeno i opravdano. Znam da to nije oduvijek bio duh u kojem su američki zvaničnici pristupali vanjskoj politici. Ali u tom pogledu, kao i u mnogim drugim, Trumpova administracija spremna je isprobati drugačiji pristup i ponosan sam što predstavljam ovo novo razmišljanje.

Tvrdi da se "predsjednik Trump dotaknuo ove teme prošle sedmice u svom važnom vanjskopolitičkom govoru u Rijadu".

Priznao je katastrofu američkih napora u izgradnji nacija širom svijeta posljednjih decenija i osudio aroganciju onih koji silaze iz aviona u stranim zemljama i misle da imaju sve odgovore. Što to znači za Bosnu i Hercegovinu? Znači da smo spremni saslušati i sarađivati sa svim uključenim stranama. Sporazumi moraju biti čvrsti da bi se održali; ali morate biti fleksibilni da biste se prilagodili promjenjivim vremenima.

Dozvolite mi da budem jasan: SAD ne nude neograničena sredstva za nedefinirane, neizvjesne ili nerealne ciljeve. Ova osnovna poenta je propuštena kod previše zagovornika preoblikovanja stranih društava prema utopijskim linijama. Nismo zainteresirani za nametanje vizije društva koja odražava preferencije udaljenih birokrata i uskih aktivista. SAD mogu biti voljan partner sa znatnim političkim kapitalom. Možemo naporno raditi; ali radit ćemo samo s onima koji su predani praktičnom realizmu za vlastite zemlje – naveo je.

Kaže kako se može reći da je Daytonski sporazum bio uspjeh.

A da ne spominjemo da je savršen u teoriji ili praksi. Ovdje sam kako bih izrazio spremnost Trumpove administracije da sluša i igra konstruktivnu ulogu za sve strane. Zaključno, narodu Bosne i Hercegovine i njenih susjeda pružamo ruku prijateljstva i spremnosti da pomognemo – poručio je Landau.