Ljudsko srce dnevno otkuca 100.000 puta. Nekad kuca brže, nekad sporije, ovisno o tome što radite i jeste li, primjerice, zbog nečega uznemireni. Stoga su povremeni poremećaji otkucaja srca sasvim normalni.
Međutim, ako vam srce kronično kuca prebrzo, presporo ili nepravilno, to može signalizirati ozbiljnu bolest. Ljudsko srce normalno kuca ravnomjerno između 60 i 100 puta u minuti.
Srčane aritmije su u osnovi abnormalnosti pravilnog otkucaja srca, kaže dr. Julian Chun, voditelj odjela kardiologije u bolnici Agaplesion Markus u Frankfurtu i član znanstvenog savjetodavnog odbora njemačke fondacije za srce.

Nisu sve srčane aritmije opasne, kaže Chun, ali dodaje da biste ih trebali liječnički pregledati i napraviti grafički zapis električne aktivnosti srca ili elektrokardiogram (EKG), posebno ako osjetite simptome kao što su slabost, nesvjestica ili bol u prsima.
Najčešća aritmija je fibrilacija atrija, koju je Chun opisao kao "potpuni električni haos u atriju" gornjim dvjema komorama srca što može uzrokovati zatajenje srca ili moždani udar. Tada pretklijetke ne kucaju usklađeno s donjim dvjema srčanim komorama (ventrikulima), što rezultira epizodama nepravilnog i često ubrzanog otkucaja srca.
Problem sa srčanim ritmom može se činiti kao da vam srce ubrzano kuca, lupka, treperi ili 'preskače'. Ili možda ne osjećate ništa i ne saznate za problem sve dok ne dobijete moždani udar pa vam liječnik postavi dijagnozu. Stoga je dobra ideja pratiti svoj puls.