Za dva dana, 26. maja, bit će obilježena 33. godišnjica zločina nad logorašima logora u Trnopolju.

Obilježavanje na lokalitetu logora ”Trnopolje“ kod Prijedora počet će u 10 sati, a prisustvovat će predstavnici Saveza logoraša u Bosni i Hercegovini, Regionalni savez udruženja logoraša regije Banja Luka, te Udruženja logoraša “Prijedor ‘92” i Udruženje logoraša Kozarac.

Dana 26. maja 1992. godine, od strane tadašnjeg Kriznog štaba opštine Prijedor, je formiran logor ”Trnopolje“, da bi kroz njega u narednom periodu prošlo više od 23.000 logoraša bošnjačke i hrvatske nacionalnosti. Svjetska javnost je o ovom logoru saznala tek 5. avgusta 1992. godine kada je poznata ITN-televizija prikazala snimke logoraša ”Trnopolja“ okruženih bodljikavom žicom od kojih je svakako jedna od svjetski najpoznatijih slika logoraša BiH, slika Fikreta Alića ”logoraša sa bodljikave žice“, podsjećaju iz Saveza logoraša u BiH.

Logoraši „Trnopolja“, muškaraci, žena i djeca, od kojih su neki i rođeni u samom logoru tokom perioda zatočenja, su kontinuirano fizički, psihički i seksualno zlostavljani čak i na obližnjim ulicama oko logora, a stotine su život okončale u strijeljanjima na različitim lokacijama, pa i u obližnjim kukuruzištima od strane interventnog voda policije Prijedora i sličnih zločinaca – navode iz Saveza.

Uoči godišnjice formiranja zloglasnog logora 'Trnopolje': Ne prihvataju se očigledni dokazi

Dodaju da, na žalost, postojeća zakonska rješenja ne daju logorašima zasluženi status niti konkretna prava, a to se potvrdilo i kroz negativno, drugostepeno rješenje o priznavanju statusa Fikretu Aliću, kojim se još ne prihvataju očigledni dokazi i činjenice, uslikani i snimljeni od svjetskih medija, nego se istrajava u daljnjem trovanju vlastitog i drugih naroda kako u BiH, tako i u okruženju.

No činjenica da je Vrhovni sud RS, svojom odlukom od prije mjesec dana, uvažio reviziju Fikreta Alića i poništio odbijajuću presudu Okružnog suda u Banja Luci, a posljedično i rješenje kojim je njegov zahtjev za priznavanje statusa žrtve ratne torture u skladu s odredbama Zakona o zaštiti žrtava ratne torture RS prethodno odbijen, daje nadu da za žrtve ratne torture u Bosni i Hercegovini, možda ipak slijede pozitivni pomaci u pogledu reguliranja statusa i prava po tom osnovu. Također, i jučerašnja prva presuda Suda Bosne i Hercegovine protiv Vojina Pavlovića za negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca je sasvim sigurna potvrda da će i na ovim našim područjima, bez ikakve sumnje, doći dan i doći čestiti, snažni i časni ljudi, koji će u odsudnom momentu reći i priznati šta se zaista dešavalo ovdje i šta je istinski bilo namjenjeno svim onima koji samo iskreno vole našu Bosnu i Hercegovinu – dodaju iz Saveza.

Uoči godišnjice formiranja zloglasnog logora 'Trnopolje': Ne prihvataju se očigledni dokazi

Savez logoraša u Bosni i Hercegovini i logoraši sa svojom potpuno jasnom misijom, upoznavanja i širenja istine, su sigurni da nema i ne može biti istinskog pomirenja i stabilnog života u Bosni i Hercegovini bez istine i bez sankcionisanja neistina i laži.

U tom smislu, sasvim sigurno, logoraši su dali, daju danas i davati će i u budućnosti svoj neupitan i značajan doprinos – napominju iz Saveza na čelu s predsjednikom Seidom Omerovićem.