Rusija slavi Dan pobjede. Završena je parada u Moskvi, Putin je na ulice izveo sve čime raspolaže, što uključuje i nuklearno oružje. Putin je 7. maja jednostrano proglasio trodnevno primirje povodom obilježavanja Dana pobjede, ali je upozorio da će ruske snage odgovoriti na svaki napad.

Sa Zoranom Vuletićem, predsjednik Građanskog demokratskog foruma Beograd razgovarali smo o tome koji su se lideri odazvali Putinovom pozivu, s fokusom na regionalne, poput srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, Željke Cvijanović, ali Milorada Dodika i Nenada Stevandića iako je za njima raspisana potjernica.

Kako Vuletić navodi, on je još prije 8 mjeseci javno obećao predsjedniku Rusije da će biti na ovoj paradi, i sproveo je to obećanje.

Bilo je mnogo špekulacija još kada se poveže kontekst sa njegovom posjetom Americi i neuspješnom pokušaju da prisustuje donatorskoj manifestaciji Republikanske stranke na Floridi. Pa kada je morao naprasno da se vrati zbog bolesti, bilo je raznih špekulacija, da li je to sada neki novi alibi da ne ode ni do Moskve. Vidimo da je u Moskvu otišao i mene raduje ako je njegovo zdravlje bolje, pa je mogao i da ode do Moskve. Ali me apsolutno ne raduje uopšte činjenica što Srbija ima takve odnose sa Moskvom, sa Putinom, sa režimom koji u agresorskom ratu pokušava da razori jednu evropsku zemlju, Ukrajinu. Mislim da je to jako loše za Srbiju i budućnost građana Srbije - govori naš gost.

Vučić je komentarišući posjetu Moskvi kazao 'Posljedice ću osjetiti ja, Zapad prijeti umjesto da razumije'. Vuletić smatra da je to jasno obraćanje njegovom biračkom tijelu koje je ksenofobno, nacionalističko, biračko tijelo koje je 35 godina izloženo užasnoj propagandi, anti-zapadnoj, gdje se Zapad predstavlja kao najveći neprijatelj i zla organizacija koja želi da uništi Srbe.

I to je samo nastavak te dalje kampanje. Mislim pogotovo što on voli sebe da istakne kao najveću žrtvu u svemu što radi. Pa eto, on se sada preporučuje Evropi koja, ako treba nekog da kazni, da kazni njega lično. To je priča za malu djecu i on jako dobro zna da se politika tako ne može voditi i da ne može on lično da bude kažnjen. On je predstavnik građana Srbije. On je nažalost izabran dva puta od strane građana Srbije i sve te postupke koje pravi on ne pravi sebe radi lično, nego pravi zarad Srbije i politike kojom on rukovodi.
Tako da, to je zaista besmisleno i praktično i uvredljivo. To je i cinično, i ironično, i manipulativno i u svakom smislu je negativno što je dao takvu izjavu - kazao je.

Vuletić za Hayat: Vučića su nasamarili u SAD, Putin namjerno zove Dodika i Stevandića u Moskvu

Komentirao je i Vučićeve namjere kada je riječ o odlasku u SAD i pokušaj susreta sa Trumpom.

Mislim da je on tu prilično nasamaren, da mu je neko objasnio da može tek tako da uđe na donatorsku konferenciju Republikanske stranke. Tu bi se prekršilo niz američkih zakona i mislim da je on tu suočen sa tom činjenicom da neće moći da uđe na tu konferenciju, a kamoli da se vidi ili da razgovara sa novim američkim predsjednikom. Doživio je prilično tragično. Mislim, to i jeste tragedija na neki način, jer zaista je nevjerovatno da se on zaleti u takvu avanturu i poduhvat, ne računajući iole racionalno da li je to moguće - smatra.

Osvrnuo se i na boravak Dodika i Stevandića u Moskvi, iako je za njima raspisana potjernica.

To ih apsolutno nije spriječilo. Ja mislim da je to prosto dio te političke agende i predsjednika Rusije i ruske politike koja se naslanja na Srbiju ovdje, kao posljednji poligon uticaja, a Republika Srpska je svakako u zoni srpskog uticaja i to presudno. Ni Milorad Dodik, ni Stevandić, ni predsjednica ne bi mogli sigurno da odu u Moskvu, da to nije dogovoreno i da to nije dio te političke agende o kojoj pričamo sve vrijeme. Tako da, apsolutno me ne čudi. Putin namjerno poziva Milorada Dodika i Stevandića i predsjednicu, on negira Bosnu i Hercegovinu praktično, oni mu rado izlaze u susret i to je dio tog problema o kome mi ovdje decenijama pričamo i koji se decenijama ne rješava. Pomenut ću samo i posjetu Patriarha Porfirija koja je bila svojevrstna prethodnica ovim događajima o kojima mi danas razgovaramo. Patrijarh je također tada pred Putinom kao đačić neki sa svojim asistentom Irinejem razvijao razne teorije zavjere o obojnoj revoluciji što se studenta tiče u Srbiji. Ali ja mislim da je mnogo značajnija i politički opasnija stvar koju je Patrijrh uradio je što je stavio praktično na tacni sve probleme koje Srbija ima sa svojim susjedima. Tu je svakako Bosna i Hercegovina preko Republike Srpske, koja unosi nestabilnost presudna za BiH. Patriarh je tu stavio i Crnu Goru, Kosovo. Tako da on je ponudio praktično predsjedniku Rusije zvanično: 'Evo predlažem da se ovim problemima pozabavimo i vi pozabavite kroz vašu politiku ruskog svijeta'.