Naime, prema novom istraživanju koje su proveli naučnici iz bolnice Mass General Brigham, riječ je o izuzetno raširenoj navici. Oko 45 posto učesnika istraživanja koristilo je odgodu alarma u više od 80 posto svojih jutarnjih buđenja. Oni koji često koriste "snooze" opciju u prosjeku odgađaju buđenje čak 20 minuta djevno.

"Mnogi od nas ujutro pritisnu odgodu alarma u nadi da će uhvatiti još malo sna, ali ova raširena navika je dosad bila slabo istražena. Kroz istraživanje smo otkrili da više od polovice epizoda spavanja završava odgodom alarma, pri čemu korisnici u prosjeku provedu 11 minuta odgađajući buđenje između prvog alarma i konačnog ustajanja", kazala je glavna autorica istraživanja Rebecca Robbins.
Korištenje odgode alarma razlikovalo se ovisno o danu u sedmici, naime bilo je izraženije tokom radnih dana, dok je najmanje korištenja zabilježeno vikendom, posebno subotom i nedjeljom ujutro.
Korištenje snooze funkcije bilo je rjeđe među onima koji su spavali pet ili manje sati. Prema riječima naučnica, razlog tome mogao ni biti što ti ljudi skraćuju san zbog poslovnih obaveza pa su prisiljeni odmah ustati i započeti dan, bez vremena za odgađanje buđenja.
Najbolji način da poboljšate kvalitetu sna i budete spremni za naredni dan je da postavite alarm na najkasnije vrijeme i obavezno ustanete čim se prvi put oglasi.