U J.U. Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, danas je upriličena press konferencija s ciljem da, u svjetlu nedavnih medijskih napisa i pojačanog interesa javnosti, stručnjaci Zavoda pruže tačne, provjerene i pravovremene informacije o trenutnoj epidemiološkoj situaciji vezanoj za pojavu leptospiroze u naselju Dobrinja u Sarajevu. Osim Dobrinje, prijavljeno je i nekoliko slučajeva u ostalim naseljima opštine Novi Grad, ali i drugih opština.
Na početku konferencije, direktor Zavoda dr Zlatan Hamza istakao je da Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo pažljivo prati i analizira sve prijavljene slučajeve, te u saradnji s nadležnim institucijama poduzima sve neophodne mjere kako bi se spriječilo dalje širenje infekcije. Prvenstveno se to odnosi na saradnju sa Kantonalnom upravom za inspekcijske poslove i Ministarstvom zdravstva Kantona Sarajevo. Na konferenciji su predstvljeni dosadašnji rezultati nadzora, poduzete mjere na terenu i dalji koraci.
Najvažnija stvar je da se građani pozivaju da ostanu smireni, da nema mjesta panici, da pojava ove bolesti nije rizična kao nedavna pandemija koja je zadesila cijeli svijet.

Poduzete aktivnosti od strane Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo
Dana 29.04.2025. nakon usmene telefonske informacije od doktorice iz Doma zdravlja sa područja Novog grada, došli smo do saznanja da je u posljednjih mjesec dana primjećeno da se grupišu pacijenti, pretežno muškog spola, dobne skupine radno sposobog stanovništva sa simptomima visoke temperature i groznce, te malaksalošću uz ekstremno visoke upalne parametre i jetrene transaminaze. Isti dan je upućen mail Infektivnoj klinici KCUS, svim direktorima devet Domova zdravlja Kantona Sarajevo i Federalnom Zavodu za javno zdravstvo sa navedenim informacijama. Epidemiolozi Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo su sa infektolozima iskomunicirali navedene informacije i proširenje dijagnostike. Tek 15.05.2025. dobijamo prve tri prijave potvrđene leptospiroze. Do 22.05.2025. prijavljeno je 16 slučajeva – saopćeno je.
Zavod je odmah po prvim prijavama pristupio epidemiološkom istraživanju i nadzoru nad teritorijom i pacijentima, da bi se pokušao utvrditi potencijalni izvor zaraze, obavijestio Kantonalnu upravu za inspecijske poslove sa prijedlogom mjera koje treba poduzeti u svrhu zaštite zdravlja stanovništva, te je odmah nakon toga izvršena priprema svih dokumenata neophodnih za ispunjavanje zakonskih obaveza koje imamo prema višim institucijama. Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo je izdao Preliminarnu obavijest o izbijanju epidemije Federalnom zavodu za javno zdravstvo, Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove, Ministarstvu zdravstva Kantona Sarajevo i Federalnom ministarstvu zdravstva, a odmah nakon toga i Prijavu epidemije, te Prijedlog za proglašenje epidemije - dodaju.
Danas je održan i zajednički sastanak predstavnika Zavoda i Štaba Civilne zaštite Općine Novi Grad na kojem su date preporuke i mjere koje bi dodatno trebalo provesti na teritoriji ove općine.
Nakon pojave informacija u medijima da bi uzrok mogla biti voda za piće, informišemo javnost da ova epidemija nema karakteristike hidrične epidemije, tako da je taj uzrok isključen. Inače, ova bolest ne podliježe epidemiološkom ispitivanj/anketiranju ali podliježe obavezi prijavljivanja da bi Zavod mogao vršiti nadzor. Osim toga, ne prenosi se sa čovjeka na čovjeka. U nastavku ove informacije možete pročitati više o karakteristikama samog oboljenja. Među stanovništvom i u medijima se već pojavio i kolokvijalna naziv ove bolesti „dobrinjska bolest“, te koristimo priliku da zamolimo sve medije i građane da ne koriste taj izraz zbog stigmatiziranja stanovnika tog naselja. Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo trenutno provodi protivepidemijsku deratizaciju na području gdje su prijavljeni slučajevi Leptospiroze – navodi se u saopćenju.

Aktivnosti na provođenju sistematske deratizacije na području Kantona Sarajevo
Kako se navodi u saopćenju, u toku je proljetna faza obavezne sistematske preventivne deratizacije propisane Zakonom, koju provode ovlaštene firme za obavljanje DDD poslova uz aktivan i kontinuiran nadzor stručnjaka iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo i predstavnika Katnonalne uprave za inspekcijske poslove, a koja se upravo privodi kraju uz dodatne korekcije na području ovih Općina. Vrši se ponovni tretman na mjestima pojačane infestacije, na mjestima na kojim nije bilo dovoljno mamaka i na područjima gdje nije bila pokošena trava prilikom prvog obilaska.
Ovdje napominjemo da se u 2022.g. i 2023.g sistematska deratizacija nije provodila. Tek nakon uloženog ogromnog napora Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo, od prošle jeseni ponovo je uspostavljena ova preventivna mjera. Nepovoljne vremenske prilike tokom protekle zime pogodovale su povećanom broju glodara na području Kantona Sarajevo, te će se očekivani rezultati pokazati tek u narednom periodu – navodi se.
Poduzete aktivnosti od strane Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo
Prema instrukcijama JU Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo oformljeni su timovi inspektora koji su vršili pojačane i ciljane inspekcijske nadzore iz različitih oblasti i to sanitarne, inspekcije za hranu i tržišno-turističke inspekcije, počevši od 19. 5. 2025. godine.
Naime, kantonalni sanitarni inspektori izvršili su inspekcijske nadzore kod 12 poslovnih jedinica pravnog lica, KJKP “TRŽNICE-PIJACE” d.o.o. Sarajevo. U prisustvu uposlenika i upravnika poslovne jedinice, izvršen je inspekcijski nadzor poslovnih jedinica, i to: Pijaca Alipašino polje, Pijaca Ilidža, Pijaca Vogošća, Pijaca Kvadrant, Gradska tržnica Markale, Pijaca Markale, Pijaca Telali, Pijaca Ciglane, Pijaca-tržnica Grbavica, Pijaca Hrasno i konstatovano da sanitarno-higijensko stanje zadovoljava u trenutku nadzora, a posebno je dat naglasak na prisustvo lokvi, otpada, sprečavanje pristupa glodarima do mjesta odlaganja organskog otpada i drugo, onemogućavanje pristupa glodara hrani itd. Predočene evidencije čišćenja i dezinfekcije za januar-maj 2025. godine, koje se uredno i ažurno vode. Predočeni i radni nalozi-evidencijski listovi o izvršenim uslugama obavezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, hronološkim redom za 2025. godinu, zadnja izvršena dezinfekcija i dezinsekcija 6. 5. 2025. godine, a deratizacija od 19. 5. 2025. godine i 20. 5. 2025. godine – dodaje se u saopćenju.
Inspektori za hranu su izvršili devet inspekcijskih nadzora u trgovinama koje vrše promet voća i povrća, a koje se nalaze na području Dobrinje.
Utvrđeni su slijedeći nedostaci: nedostatak dokumentacije ( faktura/račun i deklaracije) kojom se dokazuje sljedivost zatečenih proizvoda, uz napomenu da većina kontrolisanih subjekta u poslovanju s hranom kupuju voće i povrće na Heco pijaci ili u registrovanim objektima za uvoz i veleprodaju voća i povrća, dok je dio iz registrovane vlastite poljoprivredne proizvodnje, zatim loše sanitarno higijensko stanje u prostorima u kojima se rukuje hranom, neredovno čišćenje i tekuće održavanje, nedostatak sredstava za tekuću dezinfekciju, nepropisno izvršena deratizacija (nisu postavljene deratizacijske kutije za otrovne mamke), dok u nekim trgovinama deratizacija nije ni izvršena – kazali su.
Ističu da su na osnovu utvrđenog činjeničnog stanja inspektori izdali ukupno šest rješenja o otklanjanju nedostataka, od kojih je jedno rješenje o privremenoj zabrani rada dok se ne poduzmu adekvatne sanitarne mjere.
Dana 22. 5. 2025. godine, izvršena su dva kontrolna inspekcijska nadzora kod subjekata u poslovanju hranom kojima je bila naložena hitna upravna mjera, te je utvrđeno da su otklonili nepravilnosti.
Tržišno-turistički inspektori su u pratnji policijskog službenika PU Novi Grad – PS Dobrinja vršili obilazak lokaliteta Dobrinja u svrhu suzbijanja bespravnog prometa – ulične prodaje voća i povrća, s obzirom na izloženost i mogućnost kontaminacije od strane glodara. Tržišno-turistički inspektori su u navedenom periodu na lokalitetu Dobrinje zatekli 7 lica koja su obavljala trgovačku djelatnost bez odobrenja za rad nadležnog organa – saopćeno je.
Za utvrđene nepravilnosti poduzete su zakonom propisane mjere te je izdato 6 prekršajnih naloga za obavljanje trgovačke djelatnosti bez odobrenja za rad nadležnog organa u iznosu od 6.000,00 KM. Izdat je i jedan prekršajni nalog u iznosu od 1.000,00 KM za ometanje inspekcijskog nadzora u skladu sa Zakonom o inspekcijama Kantona Sarajevo, licu koje je zatečeno u obavljanju trgovačke djelatnosti bez odobrenja a isto je ometalo inspekcijski nadzor – dodaje se.
Dodaju da je protiv jednog lica podnesen Zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka kod nadležnog Općinskog suda u Sarajevu, a roba koja je zatečena u prometu bez vjerodostojne prateće dokumentacije o porijeklu i nabavci je izuzeta i predata u Direkciju za robne rezerve Kantona Sarajevo do okončanja sudskog postupka.
Tržišno-turistički inspektori će i u narednom periodu nastaviti sa obilaskom lokaliteta Dobrinja u cilju suzbijanja bespravnog prometa – ulične prodaje voćem i povrćem.
Prema instrukcijama i epidemiološkoj procjeni JU Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, sanitarni inspektori su od danas ( 23. 5. 2025. godine) započeli vršenje inspekcijskih nadzora kod:
KJKP Vodovod i Kanalizacija, s ciljem kontrole provedbe sistematske deratizacije,
KJKP Rad, s ciljem nalaganja sanitarnih mjera čišćenja i pranja ulica i trotoara vodom iz cisterni,
KJKP GRAS i CENTROTRANS dd, s ciljem nalaganja vanredne dezinfekcije i pojačane svakodnevne higijene javnog prevoza.
Zatražena je i informacija od upravitelja o obavljenoj deratizaciji u zajedničkim prostorijama stambenih zgrada prema prebivalištu oboljelih.
Dalje je planirano vršenje inspekcijskog nadzora na lokalitetu HECO pijace sa epidemiološkim timom JU Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo.
Napominju i da je sanitarna inspekcija pratila jesenju, ali i proljetnu fazu sistematske deratizacije u KS, te da su u toku korektivne mjere, a s obzirom na epidemiološku situaciju najavljena je i protivepidemijska deratizacija.
Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo će uložiti sve napore da prati prijedloge i preporuke koje daje JU Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, te da nalaže subjektima nadzora mjere s ciljem zaštite zdravlja građana i sprječavanja širenja zarazne bolesti. Ističemo da je zaštita od zaraznih bolesti dužnost i jedinica lokalne samouprave – općina, kantona i Federacije, zdravstvenih ustanova, zavoda zdravstvenog osiguranja, nosioca privatne prakse, privrednih društava i drugih pravnih i fizičkih lica – poručili su.

Preporučene preventivne mjere
Mjere prevencije su izuzetno važne za pojavu i širenje ove bolesti, a podrazumijevaju:
deratizacija (uništavanje glodara);
higijensko pranje ruku;
hlorinacija vode za piće i bazena
nošenje rukavica pri radu u bašti;
higijensko držanje životinja i dezinfekcija prostorija gdje borave;
zaštita vode i hrane od kontakta sa zaraženim životinjama;
zdravstveno prosvjećivanje stanovništva, posebno profesionalno ugroženih, o načinu zaražavanja i preventivnim mjerama
izbjegavanje kupanja u rijekama i potocima gdje se kupa stoka;
pokrivanje posjekotina i ogrebotina nepromočivim zavojem prije kontakta sa zemljom, blatom ili vodom koji bi mogli biti kontaminirani urinom zaraženih životinja;
nošenje zaštitne odjeće i obuće prilikom rada s potencijalno zaraženim životinjama i kod osoba koji su profesionalno izloženi zaraženoj vodi ili zemljištu;
vakcinacija životinja (ne postoji vakcina protiv leptospiroze za ljude);
ne davati psima da jedu nekuhanu životinjsku utrobu.
Šta građani mogu učiniti kako bi se zaštitili
Pored redovnog i temeljitog čišćenja doma, podrumskih i tavanskih prostorija za sprečavanje pojave zaraznih bolesti koje prenose glodari veoma je bitno i pravilno i temeljito oprati voće i povrće.
Na kraju, podsjećaju na važnost uloge pojedinca i društva u cjelini u očuvanju javnog zdravlja.
Svako od nas može doprinijeti – počevši od održavanja lične higijene, higijene prostora u kojem boravimo, stanovanja i okoliša. Apelujemo na građane: ne okrećite glavu kada neko baca otpad mimo predviđenih mjesta. Prijavite takve radnje nadležnim službama. Samo zajedničkim djelovanjem možemo očuvati zdravlje naše zajednice. Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo će i dalje kontinuirano pratiti situaciju i shodno epidemiološkoj slici i kretanju bolesti o tome informisati javnost i nadležne institucije - zaključuju.