Na jučerašnjoj 7. sjednici Fiskalnog vijeća Bosne i Hercegovine, kojom je predsjedavao Zoran Tegeltija, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, nije postignuta saglasnost u vezi s Pismom namjere za sklapanje novog aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom.
Platni promet
- Fiskalni savjet danas je zaključio da će se pregovori na tehničkom nivou nastaviti do 8. januara 2021. godine, koji je naveden kao krajnji rok za usvajanje Pisma namjere, saopćeno iz Vijeća ministara BiH nakon sjednice.
Na ovaj način samo se ponovio scenarij s prethodnih sjednica Fiskalnog vijeća, jer predstavnici iz RS-a tvrde da ne žele pristati na prenos nadležnosti. Iz RS-a se, kako su i ranije isticali, protive tome da Centralna banka BiH preuzme registar računa svih fizičkih lica, a ministrica finansija RS-a Zora Vidović izjavila je kako Centralna banka nema zakonski osnov za to i da ona nema nadležnosti da kontroliše platni promet. No, sva pitanja za koja sada iz RS-a tvrde da su sporna sadržana su u Pismu namjere još iz 2016. godine u tačci 27.
Nadogradnjom Jedinstvenog registra na državnom nivou spriječile bi se nezakonite transakcije
- Kako bismo unaprijedili nadzor nad platnim sistemom, CBBiH će proširiti obim svog registra računa i uključiti dodatne informacije, uključujući podatke o glavnim računima i računima pojedinaca, navedeno je tada.

Ovo Pismo namjere su 2016. godine potpisali tadašnja premijerka RS-a Željka Cvijanović i ministar finansija Zoran Tegeltija, koji se i sada pojavljuje u ulozi potpisnika, ali kao predsjedavajući Vijeća ministara BiH. Naime, Centralna banka već ima Jedinstveni registar za poslovne subjekte i pitanje njegove funkcionalnosti za fizička lica samo je nadogradnja cijelog Sistema, piše Oslobodjenje.ba.
Osmi januar je naveden kao krajnji rok za usvajanje Pisma namjere
- Centralna banka Bosne i Hercegovine pruža potporu reformama sadržanim u Pismu namjere koje se odnose na finansijski sektor, posebno nadogradnju jedinstvenog registra računa, tako da uključuje i račune fizičkih osoba u Bosni i Hercegovini. Sve navedeno usmjereno je na jačanje finansijske stabilnosti i ispunjavanje cilja aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom, to jeste unapređenje okvira za sprečavanje pranja novca/borbe protiv finansiranja terorizma, ranije su pojasnili iz Centralne banke BiH.
Štete nema
Nadalje ističu da je ekonomski prostor BiH jedinstven i banke, fizička i pravna lica posluju i obavljaju finansijske transakcije širom BiH bez ikakvih ograničenja.
- Upravo kako bi se smanjila mogućnost nezakonitih transakcija izuzetno je značajno nadograditi Jedinstveni registar računa na nivou BiH. To ne ograničava mogućnost i pravo vođenja entitetskih registara, niti se na ovaj način vrši bilo kakav prenos nadležnosti. Ne vidimo na koji način nadogradnja Jedinstvenoga registra ide na štetu bilo kome u BiH, navode iz CBBiH.