NIKADA OVAKO VRUĆE NIJE BILO: TI TOPLINSKI VALOVI NE POJAVLJUJU SE NI IZ ČEGA

Juni 2021. bio je do sada najtopliji juni u Sjevernoj Americi, a ostat će upamćen po rekordnim vrućinama u Kanadi, objavila je u srijedu evropska služba za klimu Copernicus, koja u tome vidi primjer globalnog zagrijavanja.

S obzirom na toplinski val na zapadu Sjeverne Amerike, gdje su oboreni mnogi rekordi, “juni 2021. bio je najtopliji juni u Sjevernoj Americi”, saopćeno je iz Copernicusa.

“Ti toplinski valovi ne pojavljuju se ni iz čega”

Juni 2021. premašio je za 1.2 stešena Celzijevih prosjek za razdoblje od 1991. do 2020., odnosno za 0.15 stepeni u odnosu na prethodni najtopliji juni u toj regiji, zabilježen 2021., rekao je za AFP Carlo Buontempo, direktor Copernicusa, povezujući taj rekord s toplinskim valom koji je pogodio Kanadu i dio SAD-a.

  • Ti toplinski valovi ne pojavljuju se ni iz čega. Oni se događaju u svjetskoj klimi, koja se zagrijava, što ih čini vjerojatnijima”, rekao je njegov kolega analitičar Julien Nicolas.
  • Toplinski valovi koje smo vidjeli prošli mjesec u Sjevernoj Americi, na zapadu Rusije i na sjeveru Sibira samo su najnoviji primjeri tendencije koja će se nastaviti i koja je povezana s globalnim zagrijavanjem”, dodao je.

Kanada oborila nekoliko puta svoj rekord

Kanada je za vrijeme toplinskog vala, koji je počeo potkraj juna, oborila nekoliko puta svoj apsolutni temperaturni rekord, koji je naposljetku 30. juna dosegao 49.6 stupnjeva, koliko je izmjereno u Lyttonu. To malo naselje 250 kilometara sjeveroistočno od Vancouvera postala je simbolom te krize: oborivši povijesni rekord, progutao ga je požar.

  • Ono što se dogodilo u Kanadi velik je skok u odnosu na prethodni rekord… Možemo reći da su te rekordne vrućine snažan podsjetnik na utjecaj koji klimatske promjene mogu imati na naše živote”, komentirao je Carlo Buontempo.

Povećanje broja i intenziviranje toplinskih valova u svijetu očite su posljedice zagrijavanja planeta, uzrokovanog ljudskom aktivnošću.

Juni u Evropi drugi najtopliji ikad

Svijet se već zagrijao u prosjeku barem 1.1 stepen Celzijevih više u odnosu na predindustrijsku eru, što izaziva češće ekstremne vremenske prilike, a Pariški sporazum o klimi ima za cilj zaustaviti to zagrijavanje na ispod 2 stepena Celzijevih, odnosno, ako je moguće, na 1.5 stepeni, javlja Hina.

U Evropi juni 2021. drugi je najtopliji mjesec ikad, nakon juna 2019., po Copernicusu, koji ukazuje na osobito visoke temperature u Finskoj i na zapadu Rusije, kao i na sibirskom Arktiku.

Na svjetskom nivou juni 2021. dijeli četvrto mjesto po rekordnim temperaturama s junom 2018., nakon juna 2016., 2019. i 2020.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

GUTERRES: POTREBAN POTPUNI PREKID VATRE U GAZI

0
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Antonio Guterres u utorak se založio za potpuni prekid vatre u Pojasu Gaze i rekao da humanitarna pauza između Izraela i Hamasa ne rješava ključne probleme.