Tačno sedam dana, prije nego što je ubijena, Nizama Hećimović je tražila pomoć od policije da je zaštite od Nermina Sulejmanovića. Iz policijske uprave Srebrenik nisu željeli zaprimiti njenu prijavu i poslali su je u njen matični grad iako i Srebrenik i Gradačac pripadaju istom Kantonalnom MUP-u.
Nakon što je u Gradačcu zatražila pomoć, rečeno joj je, tvrdi njezina tetka Zijada Pamuković, koja je I bila s njom, da nema inspektora preko vikenda, te ih pozvali da dođu u ponedjeljak. Cijela ta borba sa MUP-om i Centrom za socijalni rad u Gradačcu trajala je do petka, točno sedam dana, kada je Sulejmanović dobio od Suda spis sutkinje u kojem mu ona ne izriče mjere zabrane prilaska Nizami Hećimović.
Zijada Vuković Pamuković, tetka Nizame Hećimović, kaže:
- Znači da su bili svi malo brži, da su htjeli da pomognu sad bi i Nizama bila živa. I otac i sin, to dvoje ljudi. Znači niko joj nije pomogao. To što pričaju. Njoj ništa nije nuđeno. Mi nismo mogli pomoć, on je došao naoružan čovjek-rekla je ona.
Nizama je tražila da bude smještena u sigurnu kuću, ali joj je rečeno da Centar za socijalni rad mora poslati zahtjev, a Nizama donijeti određenu papirologiju.
Međutim, službenik nadležan za rad sa žrtvama nasilja bio je na odmoru, a Nizama sama nije mogla doći u Centar za socijalni rad jer se bojala susreta sa Sulejmanovićem.
- Taj dan, u petak četvrtog, Sigurnosna kuća u Tuzli, da su njoj rekli da dođe, mi bi nju odmah odvezli gore, ne bismo rizikovali-kaže.
U Gradačcu su se svi bojali Sulejmanovića, a Nizamina porodica je uvjerena da su ga se bojali i policijski službenici. Jer, kako opisuju, i Nizama se nadala da će policija brzo stići, ali ih nije dočekala.
Samir Pamuković, tetak Nizame Hećimović, navodi:
- Došla je prije hitna od policije. I to je desetak minuta i to je dvadeset minuta od našpih poziva. A imamo i prije pozive, jer ljudi čim su čuli da on puca su zvali policiju jer imamo u telefonima, sve skenirano, kad je zvana policija, kad hitna, kad je mene zvato. A od policije do nas pet minuta pješice.
I Neformalna grupa građana Gradačca već neko vrijeme očekuje održavanje tematske sjednice s nadležnima kako bi ukazali na sve veću nesigurnost u gradu. Kada će sjednica biti, ne znaju. Tvrde, obeshrabreni su.
47 posto žena u BiH tokom života iskusilo je neki oblik nasilja. Samo u posljednja 24 sata objavljene su javne i zabrinjavajuće prijetnje smrću muževa svojim suprugama. Žene sve više tvrde da su izgubile povjerenje u institucije sistema i da se nemaju kome obratiti za zaštitu.