Istaknuto je da se projekt uspješno realizira i da je početak rada novih kotlova u testnom periodu uspješan te da će od sada svi korisnici daljinskog grijanja u gradu imati kvalitetno i kontinuirano grijanje.
Cjelokupno finansiranje ovog projekta obezbjeđeno je kreditnim sredstvima Evropske banke za obnovu i razvoj – EBRD u iznosu od 41 milion eura i uz cjelovitu garanciju ArcelorMittal Grupe, a 12 miliona eura obezbjedili su partneri u zajedničkoj kompaniji “Toplana Zenica”.
Grad Zenica je u ovom projektu ima vlasnički udio od 20 procenata, ArcelorMittal Zenica 50 procenata, a finski partneri KPA Union i FinnFund po 15 procenata.
“Toplana Zenica” će raditi s tri nova kotla, što će doprinijeti realnijem planiranju proizvodnje toplote i u skladu sa svakodnevnim potrebama korisnika, a za svoju proizvodnju koristiće koksne i visokopećne plinove, koji su nusproizvodni tokom metalurškog tehnološkog procesa.
Proizvedena toplota na tri nova kotla će se koristiti za potrebe kompanije AMZ i tradicionalno daljinsko grijanje stambenih i poslovnih prostora u gradu te za proizvodnju električne energije za potrebe ArcelorMittal Zenica.
Uz ove pogodnosti projekat donosi i napredak u okolinskoj zaštiti zeničke kotline, posebno u kasnim jesenskim i zimskim danima, jer će značajno smanjiti zagađenja kroz emisije sumpordioksida, a očekivanja su da mjerenja SO2 na tri gradske mjerne stanice budu skoro na nuli.
- Za velike energetske projekte potrebna je i velika priprema, ipak uspjeli smo pustiti u rad sva tri nova kotla i neka se zna da sada stari kotlovi ne rade. U ovom trenutku ne možemo reči da smo cijeli projekt završili, ali smo jako blizu kraja”, rekao je direktor “Toplane” Emir Krgo.
Ono što posebno raduje građane Zenice je najava da će uspješnom realizacijom ovog projekta biti obezbjeđeno sigurno i stabilno grijanje grada i da se cijena grijanja neće mijenjati narednih sedam godina.